Iran chce wzmocnić prace nad wzbogacaniem uranu

Iran zapowiada wzmożenie prac nad wzbogacaniem uranu. Dziś o tej decyzji oficjalnie poinformuje Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. 

Ali Chamenei, irański przywódca duchowo-polityczny, zapowiedział wzmożenie prac nad wzbogaceniem uranu, jeśli porozumienie atomowe z 2015 roku rozpadnie się po wycofaniu się z niego Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z postanowieniami umowy atomowej Iran miał nie przekraczać limitu 300 kg produkcji wzbogaconego uranu oraz nie kontynuować prac nad reaktorem ciężkowodnym w Araku, potencjalnie zdolnym do produkcji plutonu. Energia jądrowa w Iranie miała być wykorzystywana tylko do celów cywilnych.

– Poinformowałem już Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o  gotowości rozpoczęcia procesu zwiększania zdolności produkcji sześciofluorku uranu – wskazał Ali Chamenei.

Wspomniany sześciofluorek uranu to związek chemiczny, który jako materiał rozszczepialny stosowany jest m.in. przy produkcji broni jądrowej.

8 maja USA wycofały się z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, gdyż w opinii Donalda Trumpa, Iran nie wywiązuje się ze swoich postanowień. Po wyjściu z porozumienia Stany Zjednoczone ponownie nałożyły na Iran sankcje.

– Wiele mówi się o sankcjach i o ograniczeniu naszego programu obrony rakietowej, który ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości naszego kraju. Mówię waszym rządom: „To marzenie, które nigdy się nie spełni” – zaznaczył irański przywódca duchowo-polityczny.

Pozostali sygnatariusze umowy – Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Chiny i Rosja – deklarują, że chcą uratować to porozumienie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl