Irak: Znaleziono szczątki 25 jazydów

Kurdyjscy bojownicy w pólnocno-zachodnim Iraku znaleźli zbiorowy grób ze szczątkami 25 jazydów zabitych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego – podały władze Sindżaru w prowincji Niniwa.

„Siły peszmergów odkryły (w niedzielę) zbiorowy grób zawierający szczątki około 25 osób – mężczyzn, dzieci, kobiet – z mniejszości jazydzkiej, których zabili dzihadyści z Państwa Islamskiego” – powiedział Miaser Hadżi Saleh z lokalnych władz rejonu Sindżar.

Państwo Islamskie jazydów uważa za heretyków i są oni szczególnie prześladowani przez ekstremistów islamskich, którzy w zeszłym roku opanowali duże połacie terytorium irackiego.

W sierpniu ub.r., gdy Państwo Islamskie przejęła miasto Sindżar na północy Iraku, niedaleko granicy z Syrią, do ucieczki zmuszone zostały dziesiątki tysięcy jazydów. Kilkaset osób, w tym zwłaszcza kobiety, zostało przez IS zatrzymanych i uwięzionych. Później irackie władze i organizacje międzynarodowe jak Amnesty International informowały, że jazydzkie kobiety i dzieci sprzedawano jako niewolników, kobiety dawano za żony bojownikom lub robiono z nich niewolnice seksualne.

Według ONZ – około 50 tys. jazydów, w tym połowa dzieci, uciekło z górzystych terenów wokół Sindżaru podczas ofensywy IS. Sindżar był jednym ze skupisk jazydów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl