fot. PAP/Marcin Obara

IPN rozpoczął ostatni etap poszukiwań przy ul. Rakowieckiej i ul. Kazimierzowskiej

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął VIII etap prac poszukiwawczych ofiar totalitaryzmów na terenie b. więzienia mokotowskiego w Warszawie.  Prace wokół aresztu rozpoczęły się w 2016 roku. Badacze poszukują ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru. Podczas trwającego etapu prac przebadany zostanie teren parkingu od strony ul. Rakowieckiej i ul. Kazimierzowskiej.

Według relacji świadków w tym miejscu mogło dojść do masowego pochówku ofiar zbrodni niemieckich z sierpnia 1944 roku.

Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podkreślił na konferencji prasowej, że poszukiwania i identyfikacja ofiar są jednym z fundamentów działań od wielu lat.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych, więc w ziemię byłego więzienia niemieckiego i sowieckiego (dziś powiedzielibyśmy rosyjskiego komunizmu) wsiąkła krew wielu ofiar. Tych dwóch równie przerażających systemów sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu. O wszystkie ofiary upomina się od lat IPN za sprawą Biura Poszukiwań i Identyfikacji – zaznaczał dr Karol Nawrocki.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który koordynuje pracami przy ul Rakowieckiej, powiedział, że dotychczas udało się odnaleźć szczątki ponad 30 osób.

Wierzymy, że to jeszcze nie koniec naszych działań. Jesteśmy w tym roku po raz kolejny po to, żeby przebadać jeden z ostatnich już niebadanych obszarów. (…) To obszar, który może kryć szczątki więźniów. Wiemy, że był to kiedyś spacerniak. Według niektórych z relacji na tym obszarze wykonywano egzekucje, ale też grzebano ofiary systemu komunistycznego –  mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Obecnie prowadzone prace poszukiwawcze zaplanowano do 29 lipca 2022 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl