fot. pixabay.com

Instytut Spraw Obywatelskich apeluje, aby korzystać z gotówki

Instytut Spraw Obywatelskich apeluje do polskich konsumentów, przedsiębiorców i urzędów administracji publicznej o codzienne korzystanie z gotówki. Organizacja wystosowała też list otwarty do prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego, w którym przypomniała m.in. że gotówka jest dobrem narodowym.

Instytut zwrócił uwagę w liście skierowanym do prezesa NBP, że coraz częściej likwidowane są bankomaty. Wprowadzane są też limity wypłat, co powoduje, iż Polakom coraz trudniej jest wybrać pieniądze.

Jak mówił prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, Rafał Górski, gotówka daje poczucie bezpieczeństwa.

Wprowadzanie wyłącznie bezgotówkowych form płatności nie daje Polakom wyboru, a ten jest bardzo ważny – podkreślił Rafał Górski.

– Jeżeli będzie możliwość płatności tylko bezgotówkowych, to po prostu nie będziemy mieli wyboru. Będziemy mogli wybierać tylko między czerwoną czy niebieską kartą płatniczą. Apelujemy (…), aby była możliwość wyboru między płaceniem gotówką a płaceniem kartą. Kolejnym argumentem jest wojna na Ukrainie – awarie systemów czy ataki cybernetyczne. To pokazuje, że tylko infrastruktura oparta na gotówce daje możliwość bezpieczeństwa w dzisiejszym zglobalizowanym świecie – powiedział Rafał Górski.

Instytut Spraw Obywatelskich zwrócił też uwagę, że brak gotówki i dokonywanie przez konsumentów płatności bezgotówkowych może oznaczać nie tylko monitorowanie ich zakupów przez władzę publiczną, ale również ograniczenie ich prywatności wobec sprzedawców. Płatności bezgotówkowe zagrażają ponadto suwerenności Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl