fot. https://pixabay.com/

W 2024 roku NBP zwiększył poziom rezerw o 5 ton złota

Narodowy Bank Polski kupił w tym roku 5 ton złota. Zakupy będą kontynuowane. Prezes NBP, Adam Glapiński, na konferencji prasowej powiedział, że więcej od Polski kupił tylko chiński bank centralny. W efekcie zakupów w latach 2018-24 zasób złota NBP wynosi 363 tony. Zajmujemy dzięki temu piętnaste miejsce na świecie.

Prof. Adam Glapiński podkreślił, że wszystkie ważne kraje dbają o odpowiedni poziom rezerw.

Wszystkie ważne kraje, w miarę dobrze rządzone, dbają o odpowiedni poziom rezerw. To zapewnia stabilność w kontaktach międzynarodowych. To świadczy o tym, że kraj jest stabilny, wypłacalny, że w każdych warunkach będzie wypłacalny i stabilny, a w naszym przypadku – kiedy jesteśmy krajem frontowym Paktu Północnoatlantyckiego – jest to szczególnie istotne. Rezerwy walutowe i złota w przypadku jakiegoś katastrofalnego rozwoju sytuacji – czy to niewyobrażalnej pandemii, czy klęsk żywiołowych oraz zagrożenia wojennego – są bezcenne, umożliwiają funkcjonowanie państwa bez większych zakłóceń – zaznaczył prezes NBP.

W obecnych rezerwach walutowych polskiego banku centralnego, których obecnie jest powyżej 200 mld dolarów, około 13 proc. stanowi złoto. NBP w dalszej perspektywie chce osiągnąć poziom 20 proc. – zapowiedział prof. Adam Glapiński. Dodał, że zakupy złota będą kontynuowane.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl