fot. https://pixabay.com/

Instytut historyczny w Bolonii podał, że w kraju jest ponad 1400 pomników i miejsc nawiązujących do czasów faszyzmu

We Włoszech jest ponad 1400 pomników, tablic i nazw ulic oraz placów nawiązujących do epoki faszyzmu – wynika z pierwszego ich rejestru, jaki sporządził krajowy Instytut historyczny z Bolonii. Mapę pod nazwą „miejsca faszyzmu” przedstawiono tuż po 100. rocznicy dojścia faszystów Benito Mussoliniego do władzy.

Burzę we Włoszech wywołała niedawno fotografia Mussoliniego wisząca w historycznej siedzibie Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego w Rzymie, gdzie obecnie znajduje się resort do spraw firm i marki „Made in Italy”. Obecny rząd Giorgii Meloni zapowiedział usunięcie zdjęcia.

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy symboli faszyzmu jest obelisk z białego marmuru dedykowany Mussoliniemu, znajdujący się w pobliżu Stadionu Olimpijskiego w Wiecznym Mieście. Wiele odwołań znaleźć można w stołecznej dzielnicy Eur, zbudowanej przez reżim Mussoliniego na wystawę światową, która nie odbyła się z powodu wojny.

Prace nad mapą miejsc faszyzmu trwały cztery lata. Jak zauważył uczestniczący w nich historyk, Igor Pizzirusso, jest to tylko częściowy spis.

„Wiemy dobrze, że nie jest jeszcze pełny” – przyznał.

Mapa będzie uzupełniana, także dzięki zgłoszeniom, jakie można kierować do Instytutu. Każda przekazana informacja o miejscu odwołującym się do włoskiego faszyzmu będzie weryfikowana przez ekspertów.

Zauważa się, że interaktywna mapa została zaprezentowana miesiąc po dojściu do władzy centroprawicy, w skład której wchodzi ugrupowanie Bracia Włosi premier Giorgii Meloni, mające postfaszystowskie korzenie. Szefowa rządu zapewniła, że faszyzm należy we Włoszech od dekad do historii. Podkreśliła, że przyjęte w tamtych czasach ustawy rasowe są „najniższym punktem” w dziejach kraju.

„Nigdy nie odczuwałam sympatii dla faszyzmu” – zapewniała Giorgia Meloni w expose w październiku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl