Instytut Badawczy Leśnictwa ostrzega przed zagrożeniem pożarowym w lasach

Instytut Badawczy Leśnictwa informuje, że w lasach w przeważającej części kraju utrzymuje się średnie i duże zagrożenie pożarowe; w związku z tym apeluje, aby w lasach nie palić ognisk, nie wypalać pozostałości roślinnych i nie wyrzucać niedopałków.

Jak poinformował w komunikacie przesłanym w piątek PAP Instytut Badawczy Leśnictwa, „mimo lokalnych przelotnych opadów deszczu w lasach w przeważającej części kraju utrzymuje się średnie i duże zagrożenie pożarowe”.

„Wysokie temperatury powietrza powodują szybkie przesychanie ściółki również w lasach na północno-zachodniej terenach Polski, gdzie wystąpiły opady deszczu” – czytamy w komunikacie.

W związku z tym IBL apeluje, aby podczas pobytu w lesie i w jego bliskim sąsiedztwie zachować szczególne środki ostrożności. Jak podają autorzy komunikatu, w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno: palić ognisk i używać otwartego ognia, wypalać pozostałości roślinnych, np. traw, gałęzi, a także porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów.

IBL poinformowało, że mapa zagrożenia pożarowego lasu jest codziennie aktualizowana na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.

Z danych statystycznych Komendy Głównej PSP wynika, że w ciągu dwóch dni maja w lasach wybuchło 112 pożarów – najwięcej w województwie mazowieckim (28), śląskim (16) i podkarpackim (14).

PAP/RIRM

drukuj