Indonezja: Muzułmanin nowym gubernatorem Dżakarty

W kilka miesięcy po skazaniu za bluźnierstwo przeciwko Koranowi chrześcijanina Basukiego Tjahaji Purnamy, ustępującego gubernatora Dżakarty, w poniedziałek na to stanowisko zaprzysiężony został muzułmanin Anies Baswedan. Dżakarta pełni rolę „politycznego barometru”.

Prezydent Indonezji Joko Widodo odebrał w poniedziałek przysięgę od Baswedana, byłego ministra edukacji, w pół roku po kwietniowych wyborach gubernatora. Ujawniły one głębokie podziały etniczne w kraju liczniejszej większości muzułmańskiej (87 proc.).

W kwietniowych wyborach gubernatora Dżakarty, nazywanych testem na pluralizm religijny, Baswedan cieszący się poparciem konserwatywnych duchownych islamskich zdobył 57,93 proc. głosów wobec 42,07 proc. uzyskanych przez ustępującego gubernatora chińskiego pochodzenia, z chrześcijańskiej mniejszości Basukiego „Ahoka” Tjahaję Purnamę.

Purnama pod koniec 2016 roku został oskarżony o bluźnierstwo. W przemówieniu z września ubiegłego roku powiedział, że jego przeciwnicy oszukiwali wyborców, powołując się na fragment Koranu, który można interpretować w ten sposób, że zabrania muzułmanom zaakceptowania jako przywódcy niemuzułmanina. Nagranie z przemówienia Purnamy wzbudziło sensację w internecie i zachęciło umiarkowanych oraz radykalnych muzułmanów do wyjścia na ulice.

Protestowały setki członków ultrakonserwatywnej organizacji muzułmańskiej Front Obrońców Islamu (FPI); manifestacja z 4 listopada przerodziła się w zamieszki, w których zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych. Zwolennicy muzułmańskiej ortodoksji protestowali także po ogłoszeniu wyroku w procesie Purnamy, który rozpoczął się dzień po wyborach. Wznoszono okrzyki „za mało”, odnosząc się do wymiaru kary, jakiej zażądała dla Purnamy prokuratura.

 – Zapewnimy, że gubernator Dżakarty będzie gubernatorem nas wszystkich, tych, którzy głosowali na nas, i tych, którzy na nas nie głosowali – powiedział Anies Baswedan dziennikarzom.

FPI ma nadzieję, że Baswedan narzuci bardziej „muzułmański styl życia” w 10-milionowej Dżakarcie. Szef stołecznego oddziału partii Novel Bamukmin powiedział, że jego ugrupowanie będzie naciskać na administrację Baswedana, aby stopniowo zamykać bary i kluby w mieście znanym z nocnych klubów, ponieważ „to jest niemoralne, to nie jest kultura islamu”.

Baswedan i Uno mają poparcie głównej partii opozycyjnej Gerindra. Jej przedstawiciel Arief Poyuono zaznacza, że „Dżakarta to narodowy barometr polityczny” i dlatego „Gerindra przejmuje kontrolę nad Dżakartą, żeby móc wygrać wybory powszechne i prezydenckie w 2019 roku”.

Baswedanowi poparcia udziela przywódca Gerindry, emerytowany generał Prabowo Subianto, który – jak się oczekuje – będzie ubiegać się o prezydenturę w 2019 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl