fot. PAP/EPA

Indie: 14 ofiar śmiertelnych i ponad 170 osób poszukiwanych po pęknięciu himalajskiego lodowca

Indyjskie służby ratownicze poszukują co najmniej 170 osób zaginionych po pęknięciu w niedzielę lodowca w Himalajach, które spowodowało przerwanie tamy i powodzie. Odnaleziono ciała 14 ofiar, udało się uratować 15 osób – poinformowały lokalne władze.

Do katastrofy doszło w położonym na północy Indii stanie Uttarakhand. Odłamała się część himalajskiego lodowca Nanda Devi, co uwolniło wielką falę wody oraz lawinę błota i kamieni, która przełamała tamę na rzece Dhauliganga. Zniszczone zostały położone tam dwie hydroelektrownie, fala zmyła drogi, mosty i zabudowania.

„W sumie uratowano 15 osób, do tej pory odnaleźliśmy też w różnych miejscach 14 ciał” – przekazał na Twitterze rząd stanu Uttarakhand. Dodano, że nadal poszukiwanych jest co najmniej 170 ludzi.

Szef miejscowej policji Ashok Kumar jeszcze w niedzielę mówił, że w samych elektrowniach mogło być ok. 200 osób – przypomina AFP. 12 z uratowanych znajdowało się w jednym z tuneli hydroelektrowni, szacuje się, że w innym tunelu wciąż może być uwięzionych od 25 do 30 osób – przekazały lokalne władze.

Od rana w akcji poszukiwawczej uczestniczy 200 ratowników, a także kilkuset żołnierzy i członków sił bezpieczeństwa wspieranych przez helikoptery i samoloty wojskowe.

Dhauliganga, która łączy się następnie z rzeką Alaknandą jest jednym z dopływów Gangesu – największej rzeki Indii.

Mieszkańcom okolicznych wiosek zabroniono zbliżać się do wezbranych wód rzeki, część z nich ewakuowano; według władz w niedzielę wieczorem zagrożenie powodzią zostało opanowane – relacjonuje AFP.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres złożył w niedzielę kondolencje rodzinom ofiar i całemu narodowi indyjskiemu oraz zapewnił o gotowości udzielenia niezbędnej pomocy przez Organizację.

„Indie stoją u boku mieszkańców Uttarakhandu, a naród modli się o bezpieczeństwo wszystkich w tym regionie” – napisał na Twitterze indyjski premier Narendra Modi.

Położony w Himalajach stan Uttarakhand jest podatny na gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi. W czerwcu 2013 roku rekordowe opady deszczu spowodowały niszczycielskie powodzie, które pochłonęły blisko 6 tys. istnień ludzkich. Katastrofa ta została nazwana wówczas przez media „himalajskim tsunami” ze względu na potoki wody, które spływały w tym górzystym obszarze, powodując lawiny błota i skał oraz niszcząc domy, drogi i mosty.

PAP

drukuj