Inauguracja nowego roku akademickiego w WSKSIM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Uczelnia rozpoczyna oficjalnie piętnasty rok swojej działalności. Studenci, władze uczelni, przedstawiciele władz lokalnych, a także państwowych, zgromadzili się na Mszy św. sprawowanej w auli WSKSiM. Transmisję z uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Eucharystii przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.  Homilię wygłosił ks. bp Andrzej Suski, pasterz diecezji toruńskiej, który zwrócił uwagę na „bogactwo”, jakie oferuje studentom toruńska uczelnia.

– Nowy początek roku, nowe programy, zamierzenia, oczekiwania zwłaszcza tych, którzy przychodzą tu do szkoły, rozpoczynają w niej studia, a jest to dobra szkoła, wysoko notowana w różnych rankingach i to niekoniecznie takich, które przyklaskują Kościołowi. To jest właśnie to całe bogactwo. Zresztą młodość jest sama w sobie bogactwem. O tym przypominał nam często Jan Paweł Ii. Młodość, która jest czasem programowania życia, szukania programu dla siebie, żeby życie było wartościowe, sensowne. Młodość, która stawia wiele pytań. Czasami jest to okres burzy i naporów, ale właśnie to jest całe bogactwo. Z tym bogactwem spotkacie się tutaj w szkole – powiedział ks. bp Andrzej Suski.       

List do uczestników dzisiejszej uroczystości przesłał ks. kard. Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. Odczytał go o. Dariusz Drążek CSsR.   

– Cieszę się, że uczelnia ta stara się nie tylko o profesjonalne, zawodowe przygotowanie młodzieży pochodzącej z Polski i spoza jej granic do odpowiedzialnej służby na polu mediów, polityki i kultury, ale czyni wszystko, aby w jej murach formowani byli ludzie o sumieniach wrażliwych na dobro, prawdę i piękno. Gratuluję Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej dotychczasowych osiągnięć i z okazji przeżywanej inauguracji proszę dobrego Boga, by pomagał jej w zgłębieniu piękna Bożej mądrości – czytamy w liście.   

Do społeczności akademickiej zwrócił się także o. Michel Brehl, przełożony Generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

Wykład inauguracyjny pt. „Uniwersytet w służbie życia” wygłosi prof. Bogdan Chazan.

W inauguracji kolejnego roku akademickiego w WSKSiM wzięła także udział szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, minister Małgorzata Sadurska.

– Jest mi niezwykle miło, że mogę przekazać serdeczne pozdrowienia z okazji inauguracji od pana prezydenta Andrzeja Dudy. Życzę, aby ten rozpoczęty nowy rok akademicki był czasem nowych inspiracji, wielu ciekawych wyzwań i wielu osiągnieć – podkreśliła szefowa prezydenckiej kancelarii.   

Następnie odbyła się immatrykulacja nowo przyjętych studentów. Jak co roku mecenasi uczelni otrzymali medale „Pro Ecclesia et Patria”.

Rektor-Założyciel uczelni o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR życzył studentom sukcesów naukowych.

Oby jak najwięcej młodych Polaków wyszło z tej uczelni. Jak najwięcej ludzi szukających prawdy. Tego wam życzę i wchodźcie na tę górę. Chociaż będzie bardzo trudno, ale to lepiej, bo wychodzą wtedy wielkie charaktery, a charaktery trzeba mieć. Trzeba być świadkiem prawdy na każdym kroku. Potrzebuje tego świat i potrzebuje tego Polska. Tego wam życzę z całego serca – powiedział  o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

O. Tadeusz Rydzyk wyraził nadzieje, że w przyszłym roku uroczysta Msza św. Inauguracyjna będzie sprawowana w Świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

 

 

RIRM/TV Trwam News


drukuj