IMiGW ostrzega przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województw; pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Na pozostałym obszarze kraju spokojniej, wieczorem na północy i w centrum stopniowy wzrost zachmurzenia.

Temperatura od 22 do 24 st. na Wybrzeżu., 27 st. na północnym wschodzie i na Pomorzu, około 29 st. w centrum, do 31 st. na południowym zachodzie.

Klimatolog i synoptyk Rafał Maszewski w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się ochłodzenia.

– Z końcem sierpnia kończy się metrologiczne lato, które trwało od 1 czerwca i pogoda postara się dostosować do tego, ponieważ czeka nas duże ochłodzenie i pogorszenie pogody. Jak to często bywa, wypieranie gorącego, bardzo ciepłego powietrza przez chłodniejsze sprawia, że mamy do czynienia często z burzami i chłodnym frontem atmosferycznym – tak będzie właśnie tym razem. Do końca dnia, zwłaszcza po południu wieczorem burze zaczną się pojawiać na zachodzie Polski. Wieczorem burze i opady deszczu będą wędrować nieco bardziej na wschód, ale do centrum jeszcze na pewno dziś nie dotrą. Niektóre z tych burz mogą być aktywniejsze i miejscami powieje silniejszy wiatr. Nie spodziewamy się na szczęście takich burz, jakie miały wcześniej miejsce – powiedział Rafał Maszewski.

W nocy front atmosferyczny będzie się przemieszczał na wschód. Najwięcej deszczu spadnie na obszarze od Dolnego Śląska i Opolszczyzny, przez centrum kraju, po Mazury, Suwalszczyznę i Podlasie. Temperatura w niektórych miejscach spadnie do 12 st.

RIRM

drukuj