IMGW: Niebezpieczne upały w pięciu województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami. W poniedziałek zagrożenie prognozowano dla pięciu województw. We wtorek we wschodniej części kraju mogą natomiast wystąpić burze z gradem.

Pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego, to – jak informuje IMGW – sytuacja, w której „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i „rozwoju sytuacji pogodowej”.

Zagrożeniem objęte jest całe województwo lubelskie oraz południowo-wschodnia część województwa mazowieckiego w tym Warszawa oraz m.in. powiaty wołomiński, otwocki, miński, kozienicki, siedlecki, garwoliński, lipski.

W województwie świętokrzyskim niebezpieczeństwo upałów występuje w powiatach ostrowieckim, opatowskim, sandomierskim, staszowskim i buskim. Niebezpiecznie wysokie temperatury prognozowane są także we wschodniej części Małopolski oraz w zachodnich i północnych powiatach woj. podkarpackiego. Słupek rtęci w tych rejonach może przekroczyć 30 stopni.

We wtorek IMGW przewiduje natomiast, że upał utrzyma się w woj. śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim. W tych rejonach mogą wystąpić burze z gradem. Gradobicia spodziewać się można także w całej wschodniej części kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl