fot. pixabay.com

IMGW: Dzisiaj silny wiatr na południu i „prawie wiosna” na zachodzie; od niedzieli chłodniej

Od niedzieli będzie chłodniej w całym kraju. Lekko dodatnia temperatura w dzień i niewielki mróz w nocy. Taka pogoda utrzyma się – według prognoz synoptyków – mniej więcej do końca tygodnia. Jednak dzisiaj jest nadal ciepło jak na zimę. We Wrocławiu odnotowano aż 12 st. C. Cały czas także silnie wieje na południu.

Taka pogoda będzie dzisiaj do godzin wieczornych. Silnego wiatru przynajmniej do wieczora mogą spodziewać się mieszkańcy południowych powiatów woj. podkarpackiego, małopolskiego oraz śląskiego. Do 140 km/h będzie wiać np. w Karpatach.

Poza tym może padać.

„Dzisiaj może jeszcze popadać deszcz w północno-zachodniej części kraju” – powiedział synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

Jeśli chodzi o temperaturę, to dzisiaj jest od 2 st. C na Suwalszczyźnie, do około 6 st. C w centrum i na Pomorzu. Najcieplej jest na Dolnym Śląsku i zachodzie kraju – od 10 st. C do nawet 12 st. C. Taka ciepło jest dziś m.in. we Wrocławiu.

W będzie od -3 st. C na Pomorzu, przez 1 st. C w centrum, do 5 st. C na południowym-wschodzie.

„Tam będzie najcieplej. Cały czas na plusie” – wskazał synoptyk.

Jest tam cieplej ze względu na wiejący cały czas wiatr.

„Tam wieje wiatr. Co prawda jest on silny, ale jest to watr halny – ciepły, suchy” – wyjaśnił, dodając, że jest on jednocześnie sprzymierzeńcem roztopów.

Od soboty pogoda zacznie się już zmieniać. Nie będzie już tak ciepło w całym kraju.

„Od zachodu wkroczy chłodne powietrze” – powiedział Grzegorz Walijewski, zwracając uwagę, że jest to o tyle dziwne, ponieważ zwykle chłodne powietrze napływa z północy czy południowego-wschodu.

Za zachodzie kraju będzie padać śnieg i będzie maksymalnie 2 stc. C. W centrum i na wschodzie będzie za to nadal ciepło. Nawet do 7 st. C w centrum, a na południu i południowym-wschodzie do 9 st. C. W nocy temperatura zacznie już spadać w całym kraju, gdyż to zimne powietrze z zachodu zacznie przemieszczać się na wschód. Wtedy na zachodzie będzie około – 3 st. C, 0 lub -1 st. C w centrum oraz wschodzie. Na południowym-wschodzie będzie lekko dodatnia temperatura – nawet do 4 na plusie.

W niedzielę będzie chłodno niemal w całym kraju. Temperatura wahać się będzie od 1 do 3 st. C. Cieplej będzie na południowym-wschodzie – do 7 st. C w Przemyślu. Na północy może padać przelotnie śnieg lub deszcze ze śniegiem. W nocy temperatura będzie spadać poniżej zera, będzie zatem ślisko na drogach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl