IMGW: burze z gradem w ośmiu województwach; alert drugiego stopnia na Śląsku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę wieczorem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla siedmiu województw. Dla ósmego województwa – śląskiego – wydano alert drugiego stopnia.

Alert IMGW obejmuje województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, wielkopolskie oraz podkarpackie. W tych województwach IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 30 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może też padać grad.

W ósmym województwie – śląskim – IMGW prognozuje z kolei burze z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm, a lokalnie do nawet 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Tam też możliwy jest grad.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia oraz życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

PAP

drukuj