fot. KAS

IAS: przewóz gotówki o wartości minimum 10 tysięcy euro musi być zgłoszony

Osoby, które przewożą środki pieniężne o wartości co najmniej 10 tysięcy euro lub ich równowartość w innej walucie, mają obowiązek zgłosić ich posiadanie w formie pisemnej – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie w środę.

Wedle Izby przewóz gotówki należy zgłaszać Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej, a obowiązek złożenia zgłoszenia środków pieniężnych przy wjeździe do Unii Europejskiej i przy wyjeździe z Unii Europejskiej wynika ze strategii UE mającej na celu zapobieganie praniu brudnych pieniędzy oraz walkę z finansowaniem terroryzmu.

IAS poinformował, że choć liczba połączeń lotniczych jest ze względu na sytuację epidemiczną radykalnie mniejsza, to w pierwszej połowie lipca funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej z Delegatury Urzędu Celno-Skarbowego III „Port Lotniczy” w Warszawie ujawnili 6 prób nielegalnego przywozu dewiz przez obywateli Polski przylatujących z USA.

„W wyniku przeprowadzonych kontroli dewizowych, funkcjonariusze ujawnili wartości dewizowe w różnej walucie o łącznej równowartości ponad 97 tys. euro” – podano.

„Obowiązek złożenia zgłoszenia środków pieniężnych ma także podróżny przekraczający granicę między Polską a innymi państwami członkowskimi, z wyjątkiem podróżnych przekraczających granicę państwową z innymi państwami członkowskimi należącymi do obszaru Schengen” – czytamy w komunikacie.

Według Izby niedopełnienie obowiązku zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej przywozu do kraju albo wywozu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych albo podanie w zgłoszeniu nieprawdy, a także nie przedstawienie ich na żądanie wymienionym wyżej organom, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

IAS poinformował, że w jej szeregach w Warszawie pełnią służbę dwa psy przeszkolone do wykrywania waluty.

„Mają na swoim koncie sporo sukcesów” – podano.

„W latach 2017 – 2020 ujawniły m.in. dolary amerykańskie i euro o równowartości ponad 2 mln 200 tys. zł” – dodano.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl