fot. pixabay.com

Hulajnogi elektryczne z roku na rok powodują coraz więcej urazów u dzieci

Hulajnogi elektryczne, które są popularne na ulicach dużych miast, powodują coraz więcej poważniejszych urazów wśród osób nieletnich – ogłoszono podczas dorocznej konferencji American Academy of Pediatrics.

Tak zwane e-hulajnogi w ciągu ostatniej dekady zyskały ogromną popularność. Szczególnie widoczne jest to w dużych miastach, gdzie na każdym kroku można łatwo wypożyczyć tego typu pojazdy.

Niestety według raportu National Trends in Pediatric e-Scooter Injury”, przedstawionego w pierwszych dniach października przez dr. Harrisona Haywarda z Children’s National Hospital w Waszyngtonie, także urazy związane z jazdą na hulajnogach elektrycznych stają się coraz częstsze i coraz poważniejsze.

Zespół dr. Haywarda wyliczył, że wskaźnik hospitalizacji pacjentów, którzy doznali wypadku na e-hulajnodze, wzrósł z mniej niż 1 na każde 20 urazów w 2011 roku do 1 na 8 urazów w 2020 roku.

„Liczba rocznych urazów wynikających z użytkowania hulajnóg elektrycznych drastycznie wzrosła w ciągu 10 lat, prawdopodobnie ze względu na wzrost popularności aplikacji mobilnych, za pomocą których można te urządzenia wypożyczać” – mówił dr Harrison Hayward, specjalista medycyny ratunkowej.

Dodał również, że badanie scharakteryzowało całe spektrum urazów, które pojawiają się u korzystających z takich hulajnóg dzieci.

Na potrzeby badania Harrison Hayward i jego współpracownicy przeanalizowali krajową bazę danych urazów pediatrycznych. Wyodrębnili z niej pacjentów po wypadkach na e-hulajnogach, którzy w latach 2011-2020 zostali przyjęci na oddziały ratunkowe ponad 100 amerykańskich szpitali. Naukowcy chcieli się dowiedzieć, jakiego rodzaju urazy są najczęstsze i czy da się wyodrębnić w tym zakresie jakieś trend.

Okazało się, że ponad 10 procent pacjentów doznało urazu głowy, w tym wstrząsu mózgu, złamań czaszki i krwawienia wewnętrznego.

Jednak zdecydowanie najczęstszymi urazami były złamania ramion (27 procent), a zaraz po nich otarcia (22 procent) i skaleczenia wymagające założenia szwów (17 procent).

Średnia wieku analizowanych pacjentów wynosiła 11 lat, a 59 procent nich stanowili chłopcy.

Odsetek hospitalizacji po urazach wzrósł z 4,2 procent w 2011 roku do 12,9 procent w 2020 roku.

„Rodzice, których dzieci jeżdżą na hulajnogach elektrycznych, muszą wiedzieć, jak najlepiej zapewnić im bezpieczeństwo. Najważniejsze są kaski, tym bardziej że ponad 10 procent zgłoszonych przypadków dotyczy urazów głowy” – podsumował dr Hayward.

Liczne badania wykazały, że kaski ratują życie rowerzystom i podobnie powinniśmy myśleć o nich w kontekście e-hulajnóg.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl