PAP/EPA

Holenderscy rolnicy wyszli na ulicę

W Holandii trwają protesty rolników. Farmerzy nie zgadzają się z zaostrzaniem polityki klimatycznej przez rząd Marka Ruttego. Rolnicy spodziewają się upadku części gospodarstw.

Od ponad tygodnia holenderscy rolnicy swoimi ciągnikami wyjeżdżają na autostrady i ulicy miast. To protest przeciw rządowym planom redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym azotu i amoniaku. Rząd chce do 2030 roku obniżyć emisję azotu i amoniaku na terenach naturalnych i rolniczych o 70 procent. Jeśli rolnicy nie dostosują się do wymogów, będą musieli zamknąć swoją działalność [czytaj więcej].

– Problem jest związany zarówno z produkcją zwierzęcą, jak i z intensywną produkcją roślinną – mówił Wojciech Kniaziuk, dyrektor Lubelskiej Izby Rolniczej.

Rządowe plany zagrażają egzystencji tysięcy rolników. Co trzecie gospodarstwo, w którym hoduje się bydło, upadnie. To dlatego protesty przybrały tak szeroką skalę.

https://twitter.com/72powpow/status/1544632574101708801?s=20&t=dm8DpuydjGbj0XvpBsEq0w

Farmerzy zablokowali między innymi wjazd na lotnisko w Groningen, blokują też centra dystrybucyjne sieci supermarketów.

Skutki akcji już są odczuwalne. W marketach brakuje pieczywa, nabiału, warzyw. Urzędnicy Centralnego Biura ds. Handlu Żywnością domagają się zdecydowanych działań policji. Sytuacja staje się napięta. W kilku miastach doszło do starć z siłami porządkowymi. Funkcjonariusze użyli broni palnej. Zaostrzenie polityki klimatycznej dotyka bezpośrednio rolników, a pośrednio nas wszystkich – zauważył dr Marcin Kędzierski, ekonomista.

– Przyzwyczailiśmy się do w miarę niskich cen żywności. Możliwe, że to już przeszłość, iż w najbliższych latach możemy musieć się przyzwyczaić do rosnących cen żywności. Takie będą oczekiwania ze strony sektora rolno-spożywczego, ponieważ rosną koszty prowadzenia dzielności rolniczej, więc koszty prędzej czy później będą przeniesione na konsumentów – podsumował dr Marcin Kędzierski.

Premier Holandii, Mark Rutte, nie podejmuje rozmów z protestującymi rolnikami. Polityk nazywa ich idiotami.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl