pixabay.com

Holandia: Rozbito gang narkotykowy i przejęto 350 kg ketaminy

Holenderska policja poinformowała w piątek o rozbiciu gangu narkotykowego i skonfiskowaniu 350 kg ketaminy, wartej w ulicznej sprzedaży 8 mln euro, co jest największą przejętą dotąd w Holandii ilością tego popularnego wśród młodzieży „narkotyku klubowego”.

Śledczych naprowadziły na trop gangu znaczne ilości pochodzących z laboratoryjnej produkcji narkotyków odpadów, zneutralizowanych w lipcu w 13 miejscach w Holandii – w tym w Amsterdamie i Hadze – oraz w położonej przy holenderskiej granicy miejscowości Gronau w Niemczech.

Jako podejrzanych w tej sprawie aresztowano 11 osób w wieku od 25 do 60 lat, dwie z nich to kobiety. Wśród zatrzymanych są dwaj mający 32 i 37 lat mężczyźni z Hoofddorp koło Amsterdamu, których uważa się za szefów gangu.

Aresztowań dokonano 28 października po trwających ponad dwa lata czynnościach dochodzeniowych. Jak poinformował policyjny rzecznik, w należących do gangu tajnych laboratoriach pracowali też meksykańscy specjaliści od wytwarzania syntetycznych środków farmakologicznych takich jak amfetamina. Wyprodukowane substancje odurzające rozprowadzano głównie za granicą.

Ze względu na dobro śledztwa dopiero teraz wiadomości o nim udostępniono opinii publicznej. Poza ketaminą, którą stosuje się powszechnie w lecznictwie do znieczulania i usypiania, policja przejęła 100 tys. euro w gotówce, kilka luksusowych samochodów, dwie sztuki broni ręcznej oraz ubrania od czołowych projektantów.

PAP

drukuj