fot. pixabay.com

Hiszpański TK: Europejskie Nakazy Aresztowania wobec b. członków rządu Katalonii są ważne

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii ogłosił ważność wystawionych przez Sąd Najwyższy w Madrycie Europejskich Nakazów Aresztowania wobec byłych członków rządu Katalonii, którzy w 2017 roku zorganizowali nielegalne referendum niepodległościowe.

Chodzi o byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta i dwóch jego współpracowników, którzy 1 października 2017 roku zorganizowali nielegalne referendum niepodległościowe w Katalonii, nieuznawane przez hiszpański rząd.

Krótko po organizacji plebiscytu Carles Puigdemont uciekł do Belgii w obawie przed aresztowaniem. Sąd Najwyższy w Hiszpanii wydał za byłym premierem Katalonii Europejski Nakaz Aresztowania. We wrześniu tego roku Carles Puigdemont został zatrzymany na Sardynii przez włoską policję.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii ogłosił ważność wystawionych przez hiszpański sąd Europejskich Nakazów Aresztowania. Przypomniał, że skierował już do władz Włoch żądanie ekstradycji separatystycznych polityków do Hiszpanii. W poniedziałek sąd apelacyjny w Sassari orzekł o zawieszeniu postępowania wobec byłego premiera Katalonii. Stwierdził, że wznowi proces po wydaniu przez unijnych sędziów orzeczenia precyzującego czy Carles Puigdemont jest chroniony, czy też nie immunitetem eurodeputowanego. W marcu tego roku Parlament Europejski pozbawił Carlesa Puigdemonta oraz jego dwóch współpracowników immunitetu.

TV Trwam News

drukuj