fot. Flickr.com

Hiszpania: rozbito bułgarski gang handlarzy ludźmi

Hiszpańska policja rozbiła w środę działający na terenie tego kraju bułgarski gang handlarzy ludźmi. Funkcjonariuszom udało się uwolnić 12 nieletnich i dwóch dorosłych, których zmuszano do prostytucji i popełniania przestępstw, głównie kradzieży.

Jak poinformowała w komunikacie komenda główna policji, do zatrzymań członków bułgarskiej grupy przestępczej doszło na terenie aglomeracji Madrytu. Łącznie ujętych zostało 41 obywateli Bułgarii, którzy należeli do organizacji o charakterze mafijnym.

Źródło policyjne ujawniło, że operacja przeciwko bułgarskim handlarzom została przeprowadzona również w kilku innych państwach Unii Europejskiej, w których ujęto czterech członków grupy mafijnej.

Ze śledztwa wynika, że nieletni byli wprowadzani w błąd przez przestępców na terenie Bułgarii bądź też wysyłani do Hiszpanii za zgodą swoich rodziców, którzy otrzymywali wynagrodzenie w postaci części środków pochodzących z nielegalnego procederu. Niektórym nieletnim obiecywano możliwość legalnej i dobrze płatnej pracy.

“Na trop bułgarskiego gangu natrafiliśmy w kwietniu ub.r. Nasi funkcjonariusze otrzymali sygnał o działalności w stołecznej aglomeracji przestępczej organizacji z Europy Wschodniej, specjalizującej się w kradzieżach w placówkach handlowych i w obrocie zrabowanym towarem” – ujawniło policyjne źródło.

Z dochodzenia prowadzonego przez madrycką policję wspólnie z komendą główną wynika, że skradziony przez nieletnich Bułgarów towar, m.in. złota biżuteria, kierowany był do różnych państw UE.

W trakcie rozbicia grupy bułgarskich handlarzy ludźmi zarekwirowano m.in. dokumenty należące do osób 28 różnych narodowości, a także “dużą sumę pieniędzy”. Inspektorzy twierdzą, że dzięki ujęciu przestępców możliwe jest wyjaśnienie około 150 przestępstw popełnionych na terenie Hiszpanii.

Śledztwo potwierdziło, że bułgarscy przestępcy zajmowali nielegalnie opustoszałe budynki na terenie aglomeracji madryckiej, z których część należy do banków. W lokalach tych mieszkały zazwyczaj ofiary grupy mafijnej. Najmłodsza z nich to 13-letnia obywatelka Bułgarii, która została sprzedana przez swoich rodziców i zmuszona do ślubu z jednym z przywódców gangu. Również ona zmuszana była do prostytucji.

PAP/RIRM

drukuj