Par Enrique Dans, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2738754

Hiszpania: Pandemia pogłębiła kryzys demograficzny; najmniej urodzeń od 1941 roku

Wskutek COVID-19 w Hiszpanii doszło do pogłębienia się kryzysu demograficznego – podał w poniedziałek Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie. Rządowa agenda wskazała, że z powodu pandemii doszło do najniższego w historii poziomu urodzeń w ujęciu miesięcznym.

Z szacunków INE, na które powołuje się agencja Europa Press, wynika, że w grudniu 2020 r. urodziło się zaledwie 23,2 tys. dzieci, co oznacza, że liczba urodzeń jest najniższą pod względem statystyk prowadzonych przez rząd Hiszpanii w ujęciu miesięcznym. Dane te zbierane są od 1941 r.

Autorzy raportu dotyczącego wskaźników demograficznych w okresie pandemii odnotowali, że w porównaniu do grudnia 2019 r. nastąpił spadek liczby urodzonych dzieci o 20,4 proc.

Z szacunków INE wynika, że zmniejszenie się liczby urodzeń widoczne było także w pierwszych czterech miesiącach 2021 r., kiedy w Hiszpanii przyszło na świat 105 tys. dzieci, czyli o 6 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r.

Władze instytucji odnotowały, że właśnie pomiędzy styczniem a kwietniem ub.r. doszło do pojawienia się w tym kraju COVID-19, a także systematycznego spadku liczby urodzeń.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl