Hiszpania: lider socjalistów nie uzyskał wotum zaufania

Przywódca hiszpańskich socjalistów (PSOE) Pedro Sanchez nie uzyskał w środę wotum zaufania w Kongresie Deputowanych. Od wyborów parlamentarnych, które odbyły się 20 grudnia, w Madrycie nie udało się powołać rządu.

Sancheza, który usiłuje sformować gabinet koalicyjny z liberalną partią Ciudadanos, w środowym głosowaniu poparło tylko 130 spośród 350 deputowanych.

Przeciw Sanchezowi głosowali Kongresie Deputowanych, czyli niższej izbie parlamentu, konserwatyści z Partii Ludowej (PP), lewicowa populistyczna Podemos i byli komuniści zebrani w lewicowej koalicji Izquierda Unida oraz partie regionalne z Kraju Basków i Katalonii.

We wtorek Sanchez przedstawił w parlamencie program rządu w nadziei na uzyskanie poparcia, ale już wtedy agencje prognozowały, że jest on skazany na porażkę.

Lider socjalistów podda swój projekt rządu koalicyjnego pod kolejne głosowanie w piątek, ale jak komentuje AFP, jego szanse na wygraną są znikome, bo nie może raczej liczyć na uzyskanie większej liczby głosów.

PSOE i Ciudadanos razem miałyby w Kongresie Deputowanych 130 głosów, czyli nadal zbyt mało, by zatwierdzić kandydata na premiera. Sanchez jest zatem skazany na głosy wspierające lub wstrzymujące się ze strony innych formacji.

Jeżeli lider socjalistów nie zdoła sformować rządu, rozpocznie się nowy, dwumiesięczny okres negocjacji, kiedy to partie będą mogły znów podjąć próbę utworzenia koalicji. Jeśli i to się nie powiedzie, Hiszpanię czekają nowe wybory, które odbędą się najprawdopodobniej 26 czerwca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl