Fot. Twitter/Polska Fundacja Narodowa

Hiszpania: Instytut Polski w Madrycie i Polska Fundacja Narodowa promują muzykę polskich kompozytorów podczas konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego

W sobotę w Madrycie wręczono nagrody zwycięzcom pierwszej edycji konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego, zorganizowanego przez Instytut Polski w stolicy Hiszpanii we współpracy z Polską Fundacją Narodową – poinformowała Gabriela Słowińska, dyrektor Instytutu Polski. Następnie odbył się koncert laureatów.

Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego skierowany jest do młodych muzyków hiszpańskich grających na instrumentach smyczkowych, dętych i fortepianowych, zarówno solistów, jak i zespołów kameralnych.

„Naszym celem jest zachęcenie młodych hiszpańskich muzyków do sięgania po utwory polskich kompozytorów. (…) Jest to również okazja do opowiedzenia historii życia jednego z ojców polskiej niepodległości – Ignacego Jana Paderewskiego, a przez niego o niełatwej polskiej historii. Chcemy, aby ten konkurs był impulsem dla nauczycieli, pedagogów i uczniów do poznania kultury, historii i dokonań wybitnych polskich artystów” – powiedziała Gabriela Słowińska.

Obecność przy organizacji konkursu Polskiej Fundacji Narodowej to „konsekwencja wspierania działań międzynarodowych, które dzięki profesjonalizmowi i integracji potencjałów instytucji zawierają w sobie wymierny sukces, przez który rozumiemy dotarcie do szerokiego audytorium odbiorców – wskazał dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

„Niniejsze wydarzenie kulturalne pozwala nam oczarować polskimi kompozycjami hiszpańską publiczność, a przez muzykę promować Polskę na świecie” – podkreślił.

Dr Marcin Zarzecki wskazał, że „misją Polskiej Fundacji Narodowej jest promowanie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego oraz polskiej gospodarki”.

„Realizujemy to poprzez efektywne kanały komunikacyjne, globalne kampanie i projekty realizowane w różnych krajach” – wyjaśnił.

Pierwsze miejsce w konkursie w kategorii „soliści od 14 do 19 lat” zajął Esteban Jimenez, zaś w kategorii „soliści od 20 do 26 lat” – Nicolas Castor. W kategorii „zespoły kameralne” zwycięzcą było Trio Kogan. Przyznano wyróżnienie dla najlepszego pianisty akompaniującego – Grahama Jacksona.

Jury konkursowemu przewodniczył polski wiolonczelista od lat mieszkający w Hiszpanii i inicjator wydarzenia profesor Michał Dmochowski.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl