fot. pixabay.com

Zbliża się końcowy termin na złożenie oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej

Tylko kilka dni pozostało na złożenie oświadczeń uprawniających do obniżenia cen energii elektrycznej. Dotyczy to podmiotów użyteczności publicznej, samorządów oraz mniejszych firm.

Do środy oświadczenia powinny złożyć m.in. szpitale, szkoły, placówki opiekuńcze, ochotnicze straże pożarne oraz koła gospodyń wiejskich. Dla podmiotów, które złożą wnioski, maksymalna cena prądu wyniesie 785 zł za MWh. Zgodnie z tzw. ustawą o maksymalnych cenach energii, stawka będzie obowiązywać od 1 grudnia br. do końca przyszłego roku.

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wskazuje, że to kolejne rozwiązanie zabezpieczające obywateli przed skutkami kryzysu energetycznego i wojny wywołanej przez Rosję.

– Zamrożenie cen prądu w chwili wojny energetycznej, którą obserwujemy z coraz większą intensywnością – bo proszę spojrzeć jak mocno uderza w tej chwili Rosja na terenie Ukrainy właśnie w system elektroenergetyczny, żeby go osłabić – ma kluczowe znaczenie, ponieważ zawirowania na rynku energii są znaczne. Co prawda staramy się na nie wpłynąć, jednak cały czas wahania cen energii na rynku europejskim są duże. W związku z tym zamrożenie cen energii dla podmiotów wrażliwych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych, w tych dwóch wymiarach jest bardzo ważne – mówiła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Oświadczenia można składać u swoich dostawców energii w formie papierowej lub elektronicznej. Wzory dokumentów zamieszczone zostały na stronach spółek energetycznych. Podmioty, które nie złożą wniosku w terminie, mogą spodziewać się w grudniu znaczenie wyższych rachunków za prąd.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl