fot. pixabay.com

Hiszpania: Dzień postu i modlitwy wobec zapowiedzi przyjęcia ustawy o tzw. eutanazji

W Hiszpanii trwa dzień postu i modlitwy wobec bliskiego przyjęcia ustawy o tzw. eutanazji. Episkopat podkreślił w komunikacie, że prace nad nią trwały „podejrzanie szybko, w czasie pandemii i stanu alarmowego, bez słuchania i publicznego dialogu”. Zycie jest darem, eutanazja porażką – dodają duchowni.

Episkopat Hiszpanii zarządził na dzisiaj dzień postu i modlitwy wobec mającego wkrótce nastąpić – nawet w tym tygodniu – przyjęcia ustawy o uśmiercaniu ludzi w podeszłym wieku.

„Ten fakt jest szczególnie poważny, ponieważ wprowadza naruszenie porządku moralnego; zmianę celów państwa: od obrony życia do odpowiedzialności za zadaną śmierć; a także w zawodzie lekarza, który na ile to możliwe ma leczyć lub przynajmniej łagodzić cierpienie, a w każdym razie pocieszać, nigdy jednak świadomie nie powodować śmierci” – czytamy w komunikacie episkopatu.

Propozycja rządowa wpisuje się w antropologiczną i kulturową wizję dominujących aktualnie systemów władzy na świecie. Biskupi wzywają „do wspierania opieki paliatywnej, która pomaga przeżyć ciężką chorobę bez bólu, a także do integralnego towarzyszenia, a więc także duchowego, chorym i ich rodzinom. Ta wszechstronna opieka łagodzi ból, pociesza i daje nadzieję, która wypływa z wiary i nadaje sens całemu życiu ludzkiemu, nawet w cierpieniu i bezbronności”.

Ustawa przewiduje, że z tzw. prawa do śmierci będą mogły  skorzystać mieszkające w Hiszpanii osoby pełnoletnie z poważnymi i nieuleczalnymi lub powodującymi kalectwo chorobami.  Pacjent ma być „zdolny i świadomy w chwili składania wniosku”. Będzie mógł zatrzymać jego realizację.

Ustawa wywoła wiele sprzeciwów. Każdego roku w Hiszpanii umiera 228 000 osób, które potrzebowałyby opieki paliatywnej, z czego 1370 to dzieci – podkreślił Carlos Centeno z Wydziału Medycyny Paliatywnej Kliniki Uniwersyteckiej z Nawarry. Jego zdaniem nie ma sensu przyjmować ustawy o tzw. eutanazji bez zagwarantowania powszechnego dostępu do opieki paliatywnej. Także ONZ zwraca uwagę, że zagrożone jest prawo osób upośledzonych.

Ustawa o tzw. eutanazji wejdzie w życie najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku. Po ustawie o szkolnictwie, jest to kolejna ustawa, która została przyjęta bez dialogu społecznego i pod płaszczem epidemii, głosami socjalistów i lewackich populistów. Rząd pracuje jeszcze nad ustawą o zabijaniu dzieci nienarodzonych oraz wprowadzeniem trzeciej płci w dokumentach.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl