„Historia Patriarchów” w TV Trwam

O godz. 10:00 w Telewizji Trwam rozpoczęła się emisja trzeciego wykładu Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego. Temat: „Historia Patriarchów”. Goście: o. dr Wojciech Popielewski OMI oraz ks. dr Marcin Kowalski z Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Przypomnijmy, edycja Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego ruszyła 13. października tego roku. Program jest emitowany na żywo, w co drugą sobotę miesiąca.

Pierwsza audycja dotyczyła stworzenia świata. Gośćmi programu byli ks. prof. Henryk Witczyk, członek Papieskiej Komisji Biblijnej, profesor i dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz ks. dr Adam Kubiś, profesor Instytutu Nauk Biblijnych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Podstawowym tekstem biblijnym, który stanowił źródło myślenia o stworzeniu świata, była Księga Rodzaju – rozdział 1.

Jak zaznaczył ks. prof. Henryk Witczyk w swoim wykładzie, słowa o stworzeniu świata, zawarte w Piśmie Świętym odkrywają przed człowiekiem tajemnicę jego istnienia.

– Pismo Święte mówiąc o stworzeniu świata, odsłania przed nami tajemnicę istnienia, sensu tego świata, a równocześnie mówi o wielkości Boga i wielkości człowieka. O roli człowieka w tymże świecie, a zarazem o relacji świata do człowieka – powiedział ks. prof.Henryk Witczyk.

Temat drugiego wykładu, Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego brzmiał: „Dlaczego chrześcijanin powinien czytać Stary Testament?” Gośćmi programu byli ks. dr Mariusz Szmajdziński, Moderator Dzieła Biblijnego w Diecezji Łowickiej oraz ks. dr Marek Raszewski, Moderator Dzieła Biblijnego w Diecezji Włocławskiej.

Działalność Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego została zainaugurowana w Kielcach 28. września, w kościele św. Trójcy. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury. Ks. kard. wygłosił także wykład inauguracyjny.

Odnosząc się do działalności Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, zwrócił uwagę na piękno treści zawartych w Biblii i na trud ich interpretacji. Zaprosił wszystkich do uczestnictwa w wykładach.

Telewizyjny Uniwersytet Biblijny powstał z inicjatywy Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i Telewizji Trwam. Jak powiedzieli inicjatorzy – czerpanie wiedzy z Biblii przemienia człowieka i przyczynia się do budowania kultury o ludzkim obliczu.

Ks. prof. Henryk Witczyk powiedział, że inicjatywa jest odpowiedzią na apel Ojca św. Benedykta XVI zawarty w posynodalnej adhortacji Verbum Dominii. Ojciec św. wzywa w dokumencie do działań nakierunkowanych na przepojenie Słowem Bożym życia całego Kościoła.

Odbiorcy – za pośrednictwem eteru – będą mogli na żywo uczestniczyć w Telewizyjnym Uniwersytecie Biblijnym. Natomiast osoby, które wysłuchają wszystkich wykładów uzyskają możliwość ubiegania się o członkostwo w Dziele Biblijnym.

 

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl