fot. https://www.facebook.com/JosephLambertHT/

Haiti: Senat ogłosił swego przewodniczącego p.o. głowy państwa

Senat Haiti, który w okrojonym składzie zebrał się w piątek, ogłosił swego przewodniczącego Josepha Lamberta tymczasowym prezydentem. Będzie on pełnić tę funkcję do wyborów. Haitański prezydent Jovenel Moise został zamordowany w nocy z wtorku na środę.

W obradach uczestniczyła jedna trzecia spośród wszystkich 30 senatorów. Ośmiu spośród nich opowiedziało się za uznaniem Lamberta p.o. głowy państwa. Senat – jak przypomina w tym kontekście Reuters – został rozwiązany jeszcze przed zabójstwem prezydenta.

W uchwale przyjętej przez izbę wyższą wskazano, że „zaprzysiężenie odbędzie się w obecności przedstawicieli najwyższych władz państwowych, liderów partyjnych i reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego”. Senat, który kontynuuje swe funkcjonowanie „w trosce o zachowanie ciągłości władzy w Haiti” powołał także na stanowisko szefa nowego rządu Ariela Henry’ego, którego Moise desygnował na to stanowisko na dzień przed swą tragiczną śmiercią.

Decyzja o wyznaczeniu spikera Senatu na pełniącego obowiązki głowy państwa może dodatkowo pogłębić chaos w państwie pogrążonym w kryzysie po zabójstwie 53-letniego Moisego, w związku z rywalizacją polityków na najwyższych szczeblach władzy – ocenia Reuters.

O palmę pierwszeństwa z Lambertem walczy obecny p.o. szefa rządu Claude Joseph, który „twardą ręką przejął ster rządów zaraz po zamachu” – wyjaśnia agencja Reutera. A sama decyzja Senatu uważana jest przez część elity władzy na Haiti za sprzeczną z konstytucją.

W wywiadzie, jakiego aktualnie urzędujący premier udzielił dziennikarzom Associated Press, Claude Joseph podkreślił, że „nie jest zainteresowany walką o władzę”. Powiedział też, że jest „przerażony prędkością, z jaką jego polityczni oponenci postanowili wyciągnąć korzyści z zabójstwa prezydenta”.

„Jest tylko jeden sposób, by zostać prezydentem Haiti. Droga do tego celu wiedzie przez wybory” – podkreślił.

Do zabójstwa 53-letniego prezydenta Moise i postrzelenia jego żony doszło w nocy z wtorku na środę w rezydencji głowy państwa. Pierwszą Damę Martine Moise w ciężkim stanie przewieziono śmigłowcem do szpitala na Florydzie.

W ostatnich miesiącach Moise, rządzący od ponad roku dekretami, stanął w obliczu gwałtownych protestów, gdyż liderzy opozycyjni i ich zwolennicy odrzucili jego plany przeprowadzenia referendum konstytucyjnego ws. wzmocnienia pozycji prezydenta, domagając się jego ustąpienia.

Zgodnie z konstytucją Haiti zamordowany Moise powinien był być zastąpiony przez przewodniczącego Sądu Najwyższego, lecz szef haitańskiego wymiaru sprawiedliwości zmarł w ostatnich dniach z powodu COVID-19.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl