fot. PAP/EPA

Gwatemala: Tysiące ludzi demonstrowało w stolicy przeciwko prezydentowi

Tysiące ludzi w mieście Gwatemala wyszło w czwartek na ulice, żądając dymisji prezydenta Alejandro Giammatteiego. Źródłem społecznego niezadowolenia jest zdymisjonowanie znanego w kraju prokuratora Juana Francisco Sandovala, zaangażowanego w walkę ze zjawiskami korupcyjnymi.

Francisco Sandoval, który uciekł z Gwatemali w zeszły weekend, powiedział, że został zwolniony po tym, jak prokurator generalna Maria Porras zablokowała jego próbę zbadania spraw korupcyjnych powiązanych z Giammatteim. Prezydent zaprzeczył udziałowi z procederze korupcyjnym.

Maria Porras w wywiadzie dla lokalnego kanału telewizyjnego w ubiegły weekend mówiła, że „Sandoval zastosował selektywną sprawiedliwość, ponieważ próbował ścigać ludzi o przeciwnej ideologii”.

W czwartek tłum tysięcy ludzi przemaszerował spod pałacu prezydenckiego do biura prokurator generalnej, trzymając tabliczki z napisem „Giammattei, rezygnuj”. Demonstranci podpalili opony i obrzucili farbą policję, wysłaną do ochrony budynków rządowych.

„Dzisiaj stoimy przed pałacem prezydenckim, ale nie mieszka tu prezydent, tylko zdrajca” – powiedział Samuel Perez, opozycyjny deputowany, który przyłączył się do protestujących.

Demonstracje w stolicy były częścią ogólnokrajowego strajku, zainicjowanego przez rdzennych przywódców, grupy społeczne i organizacje studenckie i nawołującego głowę państwa do rezygnacji.

W proteście udział brała m.in. laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1992 roku, rdzenna przywódczyni Majów Rigoberta Menchu.

„Nie ma innej drogi niż nasz opór i nasza mobilizacja (…) nasza walka jest pokojowa, ale stanowcza” – mówiła, deklarując jednocześnie „oburzenie arogancją i obojętnością prezydenta i prokurator generalnej”.

Demonstranci protestują także przeciwko „złej administracji kraju”, w szczególności w kwestii walki z epidemią koronawirusa, za którą odpowiedzialny jest Giammattei, będący z zawodu lekarzem.

Alejandro Giammattei dopiero we wtorek ogłosił rozpoczęcie negocjacji z amerykańskimi firmami farmaceutycznymi Johnson&Johnson, Moderna i Pfizer w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19. Wcześniej anulował zamówienie na osiem milionów dawek Sputnika V z Rosji, która dostarczyła do Gwatemali zaledwie 550 tys. dawek.

PAP

drukuj