fot. pixabay.com

Gwatemala: 24 sędziów i prokuratorów zaangażowanych w walkę z korupcją zmuszonych do emigracji

Na przestrzeni ostatnich ośmiu lat aż dwudziestu czterech znanych sędziów i prokuratorów spośród najbardziej zaangażowanych w zwalczanie korupcji w gwatemalskiej administracji poczuło się zmuszonych do wyemigrowania z tego kraju Ameryki Środkowej.

Była prokurator generalna Gwatemali, Thelma Aldana, która mieszka obecnie w Waszyngtonie, powiedziała w piątek w rozmowie z dziennikarzami: „to rekordowa liczba w Ameryce Łacińskiej, ponieważ w żadnym innym demokratycznym kraju regionu prawnicy prowadzący konsekwentną walkę ze zjawiskiem korupcji w administracji państwowej nie byli narażeni aż na takie naciski” .

Thelma Aldana w latach 2014-2018 oskarżała w procesach o korupcję aż dwieście osób spośród wysokich urzędników państwowych, prezesów spółek i czołowych gwatemalskich przedsiębiorców. Opuściła ona Gwatemalę po tym, gdy obecna prokurator generalna kraju, Consuelo Porras, zarzuciła jej rzekome „niedopełnienie formalności przy kupnie domu”.

W stosunku do Consuelo Porras, mianowanej w tym tygodniu na kolejną czteroletnią kadencję, decyzją gwatemalskiego rządu władze USA ogłosiły zakaz wstępu na teren kraju pod zarzutem „utrudniania ze względów politycznych ścigania osób oskarżonych o poważne przestępstwa”.

W kwietniu tego roku zmuszony był do opuszczenia Gwatemali dyrektor rozgłośni radiowej i telewizyjnej „Con Criterio”, Juan Luis Font, którego rząd Gwatemali oskarżył w oficjalnym komunikacie o „niesłuszną krytykę władz”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl