GUS: wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2017 r. wzrósł o blisko 14 proc. rdr

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw w 2017 r. wzrósł rok do roku blisko 14 proc., do 126,4 mld zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Okazuje się, że coraz więcej polskich firm notuje zyski. Rosną także nakłady inwestycyjne i wskaźniki poziomu przychodów ze sprzedaży na eksport.

Ekonomista dr Marian Szołucha w rozmowie z Radiem Maryja wskazał, że tak dobre wyniki mogą cieszyć i wskazują na rosnący poziom polskiego kapitału narodowego. Jak dodał, to właśnie jego brak był i jest nadal jedną z najważniejszych barier, które powodują, że Polska dopiero stara się przełamać tzw. pułapkę średniego dochodu.

– Cieszy dzisiaj odczyt dotyczący wyników finansowych polskich firm, bo to daje nadzieję, że zaczną one akumulować kapitał, że zaczną inwestować, że polska gospodarka, jej strona podażowa, odpowie na wzmocniony popyt większymi możliwościami produkcyjnymi po to, by nie pojawiła się nierównowaga makroekonomiczna, aby nie pojawiła się inflacja lub by tego wzmocnionego popytu nie przejęli producenci zagraniczni – powiedział dr Marian Szołucha.  

GUS przedstawił także dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która w cenach stałych w lutym bieżącego roku wzrosła o 7,7 proc. rok do roku.

Jak wyjaśnił Urząd, najwyższy wzrost w lutym 2018 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku zaobserwowano w przedsiębiorstwach z grupy „pozostałe” oraz firmach handlujących paliwami.

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, najbardziej podniosły się wskaźniki podmiotów sprzedających tekstylia, odzież i obuwie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl