fot. PAP/Paweł Supernak

Gruzja: Prezydent Duda w Tbilisi uczcił pamięć L. Kaczyńskiego

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Pomnik przypomina Gruzinom o wsparciu, jakie otrzymali od polskiego prezydenta w czasie konfliktu z Rosją w 2008 roku. Prezydent Duda spotkał się także z przedstawicielami Polonii w Gruzji.

Popiersie nieżyjącego prezydenta Polski zostało odsłonięte w gruzińskiej stolicy w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej w 2012 roku. Pomnik stoi na placu imienia Lecha Kaczyńskiego, który z kolei położony jest w pobliżu ulicy imienia Lecha i Marii Kaczyńskich.

Postać Lecha Kaczyńskiego jest darzona szacunkiem w Gruzji. Gruzini pamiętają wsparcie, jakiego udzielił im w 2008 roku. Podczas wojny w Osetii Południowej z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego do Tbilisi przyjechali przywódcy kilku państw Europy Wschodniej. Poza polskim prezydentem byli to ówcześni prezydenci: Ukrainy – Wiktor Juszczenko, Litwy – Valdas Adamkus, Estonii – Toomas Ilves oraz premier Łotwy Ivars Godmanis.

„Prezydent Polski stał u naszego boku” – wspominał Lecha Kaczyńskiego prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili na wspólnej z prezydentem Dudą konferencji prasowej.

Andrzej Duda mówił, że jego wizyta w Gruzji to dla niego w jakimś sensie podążanie ścieżką, którą wytyczył prezydent Kaczyński. Podziękował za wspomnienie o Lechu Kaczyńskim, który – jak powiedział Andrzej Duda – „był wielkim przyjacielem Gruzji”. Przypomniał, że w 2008 roku w czasie interwencji rosyjskiej w Gruzji prezydent Kaczyński „nie wahał się, żeby zebrać przywódców Europy Środkowej” w Tbilisi, by stanąć razem i powiedzieć „nie” „wrogiej, zdradzieckiej napaści”.

Prezydenci Polski i Gruzji wspominali Lecha Kaczyńskiego także we wspólnej deklaracji przyjętej z okazji 25-lecia nawiązania polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych. Przypomnieli słowa byłego prezydenta Polski, który 12 sierpnia w 2008 roku w Tbilisi powiedział: „Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność”.

Para prezydencka przebywa z wizytą w Gruzji do środy. Andrzej Duda, poza rozmowami z prezydentem tego kraju, spotkał się dziś także z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidzem.

Polska delegacja złożyła również kwiaty przed pomnikiem Bohaterów. Poległych za Jedność Gruzji.

Dziś prezydent Duda spotka się również z korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami gruzińskich intelektualistów i działaczy społecznych.

PAP/RIRM

drukuj