By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47668598

Grecja: Prezydent zgodził się na rozwiązanie parlamentu; wybory 7 lipca

Prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos w poniedziałek przyjął wniosek szefa rządu Aleksisa Ciprasa o rozwiązanie parlamentu, co formalnie rozpocznie procedurę przedterminowych wyborów. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu odbędą się one 7 lipca.

Aleksis Cipras tłumaczył, że chce w ten sposób uniknąć przeciągającej się walki wyborczej, która mogłaby zaszkodzić krajowej gospodarce po latach naznaczonych ciężkim kryzysem finansowym.

Zgodnie z kalendarzem wybory parlamentarne powinny odbyć się jesienią.

Zgoda prezydenta na rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów uważane było za formalność. Jeszcze w poniedziałek Pawlopulos ma wydać dekret w tej sprawie.

Powodem takiego obrotu spraw na greckiej scenie politycznej stał się niekorzystny wynik rządzącej w kraju lewicowej partii Ciprasa, Syrizy, w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Syriza uzyskała w nich 23,8 proc. głosów – o ponad 9 punktów procentowych mniej niż opozycyjna, konserwatywna Nowa Demokracja, na którą zagłosowało 33,1 proc. Greków.

Wszystkie badania opinii publicznej wskazują, że po lipcowych wyborach najprawdopodobniej dojdzie do zmiany rządu. W sondażach konserwatyści prowadzą z 10-punktową przewagą – zauważa agencja dpa.

Rozczarowujący rezultat Syrizy w wyborach europejskich komentatorzy tłumaczą m.in. latami finansowych wyrzeczeń i polityki zaciskania pasa, do których rząd Ciprasa został zmuszony przez międzynarodowych pożyczkodawców zadłużonego kraju. Nowa Demokracja zapowiada rozwijanie gospodarki, obniżenie podatków i walkę z bezrobociem.

W 2013 roku Aleksis Cipras szturmem wszedł do greckiej polityki, obiecując Grekom, że skończy z polityką dotkliwych cięć i oszczędności, do której Grecję zmusili jej międzynarodowi wierzyciele. Jednak po dojściu do władzy w 2015 roku jego Syriza musiała spuścić z tonu i krótko potem przyjąć kolejny program ratujący kraj przed niewypłacalnością i wyrzuceniem ze strefy euro.

W zeszłym roku Grecja opuściła ostatni program ratunkowy; w ramach wszystkich trzech programów kraj pożyczył ponad 280 mld euro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl