Grecja: Odrzucono wniosek o wydanie Turcji trzech tureckich wojskowych

Grecki sąd odrzucił w poniedziałek wniosek o ekstradycję do Turcji trzech z ośmiu tureckich wojskowych, którzy uciekli do tego kraju po nieudanym puczu z 15 lipca – podały źródła sądowe. Sprawa wydania pozostałych pięciu ma być rozpatrzona we wtorek.

Sąd uznał, że życie trzech wojskowych mogłoby być zagrożone w przypadku odesłania ich do ojczystego kraju. Wskazał również na braki we wnioskach ekstradycyjnych przekazanych przez stronę turecką.

Zgodnie z greckim prawem ostateczna decyzja w sprawie wniosku o ekstradycję należy do ministra sprawiedliwości. Niezależnie od tego strona turecka może wnieść sprawę do sądu kasacyjnego.

Ośmiu wojskowych – dwóch majorów, czterech kapitanów i dwóch sierżantów – wylądowało 16 lipca wojskowym śmigłowcem w greckim Aleksandrupolis, kilka godzin po ogłoszeniu przez władze w Ankarze, że podjęta przez część armii próba zamachu stanu zakończyła się niepowodzeniem.

Wszyscy oni podkreślają, że obawiają się „zagrożenia dla bezpieczeństwa i życia ich samych oraz ich rodzin” w razie odesłania do Turcji, gdzie trwają czystki po nieudanym zamachu stanu.

Po przybyciu do Grecji zostali skazani na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu za nielegalne przekroczenie granicy. Jednocześnie złożyli wnioski azylowe, które zostały odrzucone w pierwszej instancji. Procedura trwa, bo wojskowi odwołali się od decyzji.

Władze w Ankarze oskarżają ósemkę wojskowych o próbę obalenia rządu i zabójstwa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

W reakcji na próbę puczu władze w Ankarze rozpoczęły czystki, w ramach których dziesiątki tysięcy osób zostało zawieszonych w obowiązkach lub zwolnionych ze stanowisk w wojsku, sądownictwie, mediach, edukacji, służbie zdrowia i samorządach. O azyl poprosiło wielu tureckich wojskowych odbywających służbę w różnych krajach NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl