Głosowanie nad projektem Prawa działalności gospodarczej

Posłowie będą dziś głosować nad wnioskiem klubu PiS o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu Prawa działalności gospodarczej. Parlamentarzyści opozycji zwracali uwagę podczas wczorajszej debaty, że u podstaw projektu tzw. konstytucji dla przedsiębiorców, leży zbyt szeroka i błędna definicja przedsiębiorcy.

Poseł Krystyna Pawłowicz, przedstawiając stanowisko klubu PiS podkreśliła, że zaproponowana definicja przedsiębiorcy mieści w sobie nie tylko firmy prywatne, ale także spółki skarbu państwa, spółki samorządowe, czy stowarzyszenia.

– Projekt rządowy nie reguluje prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z polską konstytucją, która nie dopuszcza i nie pozwala odnosić pojęcia wolności gospodarczej, równości i innych praw obywatelskich do podmiotów publicznych, rezerwując je tylko dla ludzi, osób, obywateli związków, organizacji, spółek, ale zawsze osób fizycznych. Zamęt, który ta ustawa utrwala wrzucając do jednego worka dwa różne jakościowo i prawne zjawiska, powoduje, że nie można jej zaakceptować – wskazała poseł Pawłowicz.

W ocenie Krystyny Pawłowicz, zamiast jednego Prawa działalności gospodarczej powinny powstać dwie ustawy. Jedna dla przedsiębiorców prywatnych – określająca ograniczenia działalności gospodarczej, druga dla podmiotów publicznych – o zasadach prowadzenia publicznej działalności gospodarczej.

Projekt Prawa działalności gospodarczej przygotował resort gospodarki, który chce, by wzmocniło ono prawa przedsiębiorców i zapewniło bardziej partnerskie relacje biznesu z administracją.

RIRM

drukuj