fot. twitter.com

Gliwice: Związkowcy z fabryki Opla chcą rozmawiać nt. zasad przenoszenia pracowników do spółki PSA Manufacturing Poland

Związkowcy z gliwickiej fabryki Opla chcą rozmawiać z pracodawcą o zasadach przenoszenia pracowników do spółki PSA Manufacturing Poland.

Wiosną tego roku koncern PSA, do którego należy marka Opel, ogłosił, że od 2021 r. w Gliwicach będą produkowane samochody dostawcze. Rozpoczęła się budowa nowych hal produkcyjnych realizowana przez nową spółkę PSA Manufacturing Poland.

Śląsko-dąbrowska „Solidarność” podała, że do nowej spółki przyjęto już kilkudziesięciu pracowników zatrudnionych dotąd w gliwickim Oplu. Jednak przechodząc do nowej spółki, jej pracownicy stracili między innymi gwarancję utrzymania dotychczasowych warunków zatrudnienia.

Przewodniczący „Solidarności” w Opel Manufacturing Poland Mariusz Król podkreśla, że nowa spółka zatrudnia pracowników na niekorzystnych warunkach.

– Pracownicy przenoszeni są bez ciągłości, przywilejów, nie obowiązują w nowym zakładzie porozumienia, które zostały podpisane w Opel Manufacturing Poland. Pracodawca oznajmił, że założył tę spółkę celowo po to, by wprowadzić w nowej firmie elastyczne formy zatrudnienia, czyli dodatkową brygadę – mówi Mariusz Król.

Przedstawiciele Opla zaprzeczają doniesieniom „Solidarności”. Utrzymują, że prawa pracowników są respektowane, a zatrudnienie w nowym podmiocie odbywa się na tych samych zasadach co w fabryce Opla.

RIRM

drukuj