fot. twitter.com

GITD: W 2020 roku ponad 1,3 mln naruszeń na polskich drogach

W 2020 roku wszystkie urządzenia rejestrujące CANARD Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) zarejestrowały na polskich drogach ponad 1,3 miliona naruszeń – powiedziała dr Karolina Wieczorek, p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Dodała, że najwięcej zarejestrowanych naruszeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości.

P.o. Zastępcy Głównego Inspektora Transportu Drogowego poinformowała, że wszystkie fotoradary stacjonarne, jak i urządzenia mobilne w 2020 roku zarejestrowały ponad 1 mln. 370 tys. naruszeń.

„W tym ponad 1 mln. 329 tys. zarejestrowanych naruszeń dotyczyło przekroczenia prędkości, a ponad 40 tys. naruszeń przejazdu przy nadawanym czerwonym świetle” – przekazała.

„W porównaniu do 2019 r. o 15,5 proc. spadła liczba zarejestrowanych naruszeń dotyczących przekroczenia prędkości. Wzrosła natomiast liczba przypadków przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. W 2020 r. odnotowano wzrost na poziomie około 15 proc. Stwierdzono 7,7 tys. przypadków” – podała dr Karolina Wieczorek.

Wskazała, że w 2020 roku zdecydowanie częściej do przepisów nie stosowali się kierujący pojazdami zarejestrowanymi w Polsce – 1 243,6 tys. naruszeń.

„Natomiast w przypadku pojazdów zarejestrowanych poza granicami Polski liczba ta wyniosła 126,5 tys.” – tłumaczyła.

„Z wykorzystaniem urządzeń stacjonarnych, tzw. fotoradarów znajdujących się w 434 lokalizacjach, zarejestrowano 1 mln 118,5 tys. naruszeń” – wyjawiła, dodając, że najwięcej naruszeń zarejestrował fotoradar w Warszawie przy ul. Grójeckiej – 18,5 tys.

„Natomiast w ramach tzw. kontroli mobilnych, które są prowadzone w miejscach niebezpiecznych, gdzie nie ma możliwości instalacji urządzeń stacjonarnych, zarejestrowano 82 tys. naruszeń. CANARD prowadzi kontrole mobilne z wykorzystaniem 29 pojazdów wyposażonych w przenośne urządzenia rejestrujące” – podkreśliła.

Poinformowała również, że w 28 lokalizacjach w Polsce, w których prowadzone są pomiary z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości, zarejestrowano ponad 129 tys. naruszeń.

„Najwięcej naruszeń zarejestrował odcinkowy pomiar prędkości w miejscowości Lubin – 15,7 tys. Urządzenia monitorujące stosowanie się kierujących pojazdami do sygnalizacji świetlnej zarejestrowały ponad 40 tys. naruszeń, w tym najwięcej w miejscowości Mroków na skrzyżowaniu al. Krakowskiej z ul. Rejonową – 8 tysięcy” – dodała.

Kobieta przekazała także informację dotyczącą „niechlubnych rekordzistów” w zeszłym roku. W województwie opolskim w miejscowości Ligota Górna na obszarze niezabudowanym, kierujący jechał z prędkością 212 km/h przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h.

Z kolei w Małopolsce w miejscowości Podgórska Wola w obszarze niezabudowanym kierujący pojazdem jechał z prędkością 177 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Na „podium” znalazł się też kierowca, który w Warszawie na ul. Modlińskiej jechał z prędkością 181 km/h przy ograniczeniu prędkości do 60 km/h.

„Kierujący pojazdami przekraczali dozwoloną prędkość średnio o 22 km/h. Najwięcej przekroczeń prędkości zarejestrowano w przedziale 11-20 km/h – ponad 650 tys.” – podała.

Dodała również, że w 2020 r. najwięcej naruszeń zarejestrowano na terenie województwa mazowieckiego – ponad 330 tys.

„Zwracamy jednak uwagę, że liczba urządzeń rejestrujących w poszczególnych województwach nie jest jednakowa, co wpływa na wielkość naruszeń zarejestrowanych w poszczególnych regionach” – zaznaczyła p.o. Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Według danych GITD w zeszłym roku w województwie dolnośląskim doszło do 61,2 tys. naruszeń, woj. kujawsko-pomorskim 71,4 tys. naruszeń, woj. lubelskim – 69,5 tys., lubuskim – 42,2 tys., łódzkim – 92,7 tys., małopolskim – 100,2 tys., opolskim – 21,5 tys., podkarpackim – 67,5 tys., podlaskim – 58,8 tys., pomorskim – 59,9 tys., śląskim – 164,5 tys., świętokrzyskim – 38,6 tys., warmińsko-mazurskim – 34,5 tys., wielkopolskim – 107,1 tys. i zachodniopomorskim – 46,5 tys. naruszeń.

PAP

drukuj