PAP/Tomasz Gzell

Gen. Tadeusz Buk patronem 18. Dywizja Zmechanizowanej

18 Dywizja Zmechanizowana otrzymała imię gen. broni Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Szef MON Mariusz Błaszczak, który podpisał w środę decyzję w tej sprawie, powiedział, że formowanie tej nowej dywizji przebiega zgodnie z harmonogramem.

„Prace prowadzone są energicznie, dynamicznie, wypełniamy jest harmonogram, wszystko przebiega tak jak powinno” – powiedział Mariusz Błaszczak po wysłuchaniu meldunku dowódcy dywizji gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego.

„Dziś, w tym szczególnym dniu dziewiątej rocznicy tragedii smoleńskiej podpisałem także decyzję nadająca 18. Dywizji Zmechanizowanej imię świętej pamięci. gen. broni Tadeusza Buka, żołnierza, który oddał swe życie na służbie, dowódcy, który wyróżniał się zapałem, zaangażowaniem, wiedzą, służbą” – powiedział szef MON.

Zapewnił, że bezpieczeństwo jest priorytetem obecnego rządu, stąd zakupy sprzętu, zacieśnianie współpracy sojuszniczej i zwiększanie liczebności armii, w tym także decyzja o sformowaniu nowej dywizji.

„Zależy nam na tym, żeby szczególnie na wschodniej flance NATO, we wschodniej części RP stacjonowało Wojsko Polskie. Musimy nadrabiać błędy, które popełnili nasi poprzednicy. Za rządów PO-PSL została zlikwidowana 1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana operująca na wschód od Wisły. Dziś odtwarzamy te zdolności” – powiedział Mariusz Błaszczak.

Gen. Tadeusz Buk zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010. Od września 2009 r. był dowódcą Wojsk Lądowych. Dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Iraku; był dowódcą 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, zastępcą dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, służył także m. in. w 18. Batalionie Desantowo-Szturmowym oraz 6. Brygadzie Desantowo-Szturmowej.

12 marca 1999, kiedy Polska oficjalnie wstępowała do NATO, Buk podniósł polską flagę podczas uroczystości w audytorium Biblioteki Harry’ego Trumana w Independence w stanie Missouri.

W skład 18. Dywizji, której dowództwo mieści się w Siedlcach, mają wejść trzy brygady, w tym dwie istniejące i jedna nowo utworzona, a także m. in. batalion rozpoznania, pułki artylerii, przeciwlotniczy i logistyczny.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl