generał Marian Janicki (fot. PAP)

Gen. Janicki odejdzie z BOR?

Generał Marian Janicki – szef BOR najprawdopodobniej odejdzie ze sprawowanej funkcji na przełomie stycznia i lutego. Jeżeli tak się stanie otrzyma emeryturę w wysokości ok. 10 tys. zł.

Sam szef BOR nie potwierdza, że odchodzi ze służby, ale jego najbliższe otoczenie twierdzi, że taką decyzję już podjął i sam chce złożyć dymisję – informuje jeden z dzienników.

Odejście szefa BOR ze stanowiska to nagroda dla niego za niedopełnienie obowiązków podczas planowanej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku w 2010 roku – mówi poseł Stanisław Piotrowicz, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Generał Janicki jest tym, który ponosi odpowiedzialność, jeżeli prawną i karną to na pewno też polityczną za to co wydarzyło się w Smoleńsku. Zadziwiające jest to, że do takiej odpowiedzialności został pociągnięty zastępca a generał Janicki nie tylko, że takiej odpowiedzialności nie poniósł to na dodatek został awansowany. Myślę, że odejście generała Janickiego na przełomie stycznia i lutego jest swoistego rodzaju nagrodą za niedopełnienie obowiązków przez Biuro Ochrony Rządu w związku z planowaną wizytą  pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska i późniejszymi działaniami – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Premier robi wszystko aby zdestabilizować pracę wszystkich służb specjalnych – zwraca uwagę poseł Stanisław Piotrowicz.

W tym roku gen. Marian Janicki będzie już szósty rok na stanowisku szefa Biura Ochrony Rządu. A o jego odejściu mówi się od czasu katastrofy smoleńskiej w związku z zaniedbaniami BOR.

–   Był to okres, który jest potrzebny aby utrzymać służbę w ryzach. Powszechnie komentowano, że pewne awanse które otrzymali ludzie za niedopełnienie swoich obowiązków były próbą zamknięcia ust. Być może ten okres już mija, zostali w sposób satysfakcjonujący wynagrodzeni za zaniechanie pewnych działań i dziś pozwala się im odejść na bezpieczną emeryturę. Premier robi wszystko, żeby zdestabilizować pracę wszystkich służb specjalnych. Co z tego chaosu się wyłoni? Zobaczymy. Nie wróży to Polsce nic dobrego. Tego rodzaju posunięcia wykonywane są we wszystkich służbach specjalnych. Godzi to w bezpieczeństwo państwa polskiego – powiedział Stanisław Piotrowicz.

 

Wypowiedź posła Stanisława Piotrowicza

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj