fot. PAP/Marcin Gadomski

Gdynia: Trwa festiwal filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”

W Gdyni trwa dwunasty festiwal filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Wydarzenie potrwa do niedzieli. Na 40-lecie „Solidarności” wyróżnieni zostali bohaterowie z tamtego okresu, w tym m.in. Kornel Morawiecki, o którym opowiada film „Marzyciel”.

 

Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” to łącznie około 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, głównie o tematyce historycznej.

– Festiwal się rozszerza. Jest coraz ambitniejszy, coraz dłuższy też. Odnotowujemy coraz więcej zgłoszeń, dokumentów i fabuł na ten festiwal – podkreśla wiceminister kultury Jarosław Sellin. 

Do tego dochodzą dyskusje o kinie i możliwości jego oddziaływania, co wymusza często debatę na bieżące problemy polityczne. Festiwal ma za zadane przywoływać postaci z polskiej historii. Sięga po okres walki o niepodległość po 1939 roku, aż do przełomowego roku 1989.

– Ten festiwal sprawił, że przywołujemy postaci, które wyciągamy z drugiego, trzeciego szeregu. Okazuje się, że byli ojcami naszej niepodległości, przez lata byli zapomniani, a my ich przywołujemy – zaznacza dyrektor i pomysłodawca festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” Arkadiusz Gołębiewski. 

I tak w ostatnich latach na festiwalu uhonorowany został m.in. Józef Dambek.

– Jestem wdzięczny dyrekcji tego festiwalu, że zauważyła postać kpt. Józefa Dambka, założyciela i dowódcy Gryfa Pomorskiego – mówi Roman Dambek z Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

Festiwal się rozszerza. Przyciąga już nie tylko filmy z Polski, ale także innych państw, które przez lata znajdowały się w sowieckiej strefie wpływów. W tym roku, na 40-lecie „Solidarności”, docenione zostały legendy z tamtego okresu.

– Wśród nich są takie legendy, jak Edward Janus, Andrzej Michałowski czy Kornel Morawiecki. Szczególnie ten film o Kornelu Morawieckim, pt. „Marzyciel” – warto go zaakcentować – wskazuje Arkadiusz Gołębiewski.

Festiwal został wczoraj oficjalnie otwarty. W inauguracji wziął udział wicepremier Piotr Gliński. Wręczone zostały pierwsze nagrody pod hasłem „Drzwi do wolności”. Dziś przez cały dzień w Gdyni prezentowane będą filmy. To doskonała oferta dla młodych – mówi historyk prof. Piotr Niwiński.

– Ta forma przekazu, te krótkie filmy dokumentalne, te krótkie klipy, krótkie audycje radiowe i przede wszystkim filmy fabularne, to jest doskonała lekcja historii, doskonała lekcja patriotyzmu – podkreśla prof. Piotr Niwiński.

Festiwal potrwa do niedzieli.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl