Gdynia: Rozpoczęła się 12. edycja festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

W Gdyni rozpoczęła się dziś 12. edycja festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Wydarzenie poświęcone jest pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co roku daje ono filmowcom szansę na zaprezentowanie filmów o tematyce historycznej.

W ciągu czterech dni tegorocznej edycji widzom zostanie zaprezentowanych ponad 100 produkcji w pięciu kategoriach [czytaj więcej].

– Cieszymy się, że 12. edycja festiwalu się odbędzie. Co nas czeka? Czeka nas w tym roku wyjątkowo aż pięć konkursów festiwalowych, w tym najbardziej prestiżowy – nowy – międzynarodowy konkurs filmów fabularnych. W konkursie wystartuje 13 filmów, w tym tylko jeden film polski – „Kurier”. Reszta to filmy irańskie, japońskie, kino z Europy-Środkowo-Wschodniej. Generalnie wszystkie filmy, które odnoszą się do wartości różnych grup, do wolności różnych krajów. Myślę, że to jest bardzo ważne oraz ciekawe i jest to coś nowego w tegorocznym naszym Festiwalu – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.  

Oprócz pokazów filmowych, konkursów i paneli dyskusyjnych, dopełnieniem Festiwalu będą wystawy i prezentacje książek. Ze względu na pandemię część wydarzeń będzie transmitowana na żywo w telewizji festiwalowej na stronie internetowej festiwalnnw.pl.

Festiwal potrwa do niedzieli. Za jego organizację odpowiada Stowarzyszenie Scena Kultury i Miasto Gdynia. Wydarzenie jest objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

RIRM

drukuj