W Gdańskim UCK ruszyła Poradnia Chorób Piersi

Jeszcze sprawniejsze diagnozowanie raka piersi? To możliwe. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku ruszyła Poradnia Chorób Piersi. Zgłaszać mogą się kobiety zdrowe, nie jest potrzebne skierowanie. Jednostka to typowa poradnia prewencyjna, dedykowana osobom zaniepokojonym o stan zdrowia.

Głównym celem poradni i pracujących tu lekarzy ma być wykluczanie nowotworu piersi.

– To jest pierwsza poradnia tego typu, która zajmuje się wyłącznie profilaktyką i może tutaj przyjść każda kobieta bez żadnego skierowania, która odczuwa jakikolwiek niepokój związany ze zmianami w swoich piersiach albo po prostu chciałaby zbadać profilaktycznie swoje piersi – wyjaśnia Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

To miejsce dla zdrowych kobiet, które coś niepokoi i chcą rozwiać swoje wątpliwości.

– Do naszej poradni zapraszamy wszystkie pacjentki zdrowe, niepotrzebne jest do nas skierowanie, więc każda pacjentka, która czuję potrzebę, która znalazła zmianę łagodną w piersi bądź po prostu chce zostać przebadana, bardzo dobrze trafiła do naszej poradni. Możemy wykonać pełen profil badań, USG piersi, mammografię, jak również pokierować pacjentki do poradni genetycznej, jeżeli uznamy, że jest taka konieczność – podkreśla dr Natalia Cichowska-Cwelińska z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Placówce przyświeca hasło: „profilaktyka jest najważniejsza” – mówi dr Elżbieta Senkus-Konefka, onkolog z Gdańska.

– Nie mamy wpływu na zachorowalność, ale możemy lepiej leczyć, leczyć wcześniej i tutaj wcześniejsza wykrywalność jest jednym z podstawowych elementów przekładających się na poprawę wyników leczenia. Im wcześniej rak zostanie wykryty, tym większa szansa na trwałe wyleczenie – zaznacza.

Rak piersi to już choroba cywilizacyjna. Kobiety w Polsce wiedzą na ten temat dużo więcej niż kilka lat temu, ale nadal rzadko się badają – tłumaczy Agnieszka Majewska z Fundacji OmeaLife.

– Wiele kobiet nie wie, w jaki sposób, gdzie się udać (…) Tutaj akurat jest możliwość wykonywania i USG, i mammografii, pełnej konsultacji. Też kobiety nie zdają sobie sprawy jak ważne są badania genetyczne, bo nie posiadają wiedzy na ten temat – mówi.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym działa też poradnia onkologiczna, do której trafiają kobiety z już rozpoznanym rakiem piersi.

– Korzystamy z pewnej możliwości, jaką daje nam system opieki zdrowotnej, tj. przedsięwzięcie, czyli ta poradnia chorób piersi jest zwykłą poradnią onkologiczną, do której może trafić każdy pacjent, który ma jakieś obawy albo jest obciążony takim skierowaniem. 99 proc. Stanowią kobiety, 1 proc. Stanowią również mężczyźni – wskazuje Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Z porad – jak mówi dyrektor Jakub Kraszewski – mogą korzystać też mężczyźni.

– Mężczyźni nie muszą badać się rutynowo. U mężczyzn jak najbardziej zdarza się rak piersi, więc jeżeli cokolwiek niepokojącego panowie u siebie wyczują, to jak najbardziej mogą się do nas zgłosić i my to będziemy badać i weryfikować – mówi dr Paweł Kabata.

Poradnia czynna jest trzy razy w tygodniu, w godzinach popołudniowych – tak, by z wizyty mogły korzystać osoby pracujące. Warto także przytoczyć ostatnie wyniki badań, które bardzo jasno pokazują, że na zachorowalność na raka piersi ma wpływ stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl