fot. PAP/Adam Warżawa

Gdańsk: 9 osób oskarżonych o wyłudzenie ponad 2,2 mln zł „na policjanta”

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła postępowanie w sprawie oszustw popełnianych metodą „na policjanta”. Łącznie oskarżonych zostało 9 osób. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Ośmiu oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu oszustwa metodą „na policjanta”. Prokurator zarzucił im także popełnianie od jednego do dziewiętnastu oszustw lub usiłowania oszustwa.

Krystianowi Ł., dziewiątemu oskarżonemu, zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Łącznie zarzucono mu popełnienie 43 przestępstw. Oskarżeni przyznali się do części przestępstw.

Grupa, w skład której wchodzili oskarżeni oraz inne nieustalone osoby, działała od marca do września 2016 roku na terenie całego kraju, m.in. w województwie pomorskim. Oskarżeni – poza kierującym grupą Krystianem Ł. – pełnili funkcje tzw. kurierów. Kontaktowali się z pokrzywdzonymi, podając się za funkcjonariuszy policji. Nakłaniali ich do przekazania im pieniędzy pod pozorem zabezpieczenia gotówki dla potrzeb postępowania karnego. Pieniądze odbierali od pokrzywdzonych właśnie tzw. kurierzy.

W sumie sprawcy wyłudzili zarówno od osób fizycznych, jak i banku, właścicieli kantorów oraz zakładów jubilerskich ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych. Teraz sprawcom grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

TV Trwam News/RIRM

drukuj