fot. prezydent.pl

G. Ignaczak-Bandych: Biało-czerwona flaga to symbol dumy Polaków, ale też symbol ich walki o niepodległość i wolność

Flaga Rzeczypospolitej Polskiej to symbol dumy Polaków, ale też symbol ich walki o niepodległość i wolność. To symbol pamięci o tych, którzy z biało-czerwoną flagą, szli walczyć o Polskę – wskazała Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, w rozmowie z TV Trwam.  

Dziś – 2 maja – obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało ustanowione w 2004 roku. Biało-czerwona to najważniejszy obok godła symbol narodowy.

– Flaga Rzeczypospolitej Polskiej to symbol dumy Polaków, ale też symbol ich walki o niepodległość i wolność. To symbol pamięci o tych, którzy z biało-czerwoną flagą, pod biało-czerwoną flagą czy z biało-czerwoną opaską na ramieniu szli walczyć o Polskę. To symbol polskości, symbol łączności Polaków w kraju i za granicą – podkreśliła Grażyna Ignaczak-Bandych.

Szefowa prezydenckiej kancelarii zwróciła uwagę, iż biało-czerwona flaga towarzyszyła Polakom zarówno w dniach radości, jak i podczas tragicznych wydarzeń, kiedy była symbolem walki i nadziei.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku. [czytaj więcej] 

 

radiomaryja.pl

 

drukuj