fot. twitter.com/PolskaPolicja

Funkcjonariusze policji i Żandarmerii Wojskowej przejdą szkolenie w zakresie interwencji domowych, które mają służyć izolowaniu sprawcy przemocy

Specjalne podręczniki i szkolenia on-line – tak będzie wyglądało przygotowanie  policji i Żandarmerii Wojskowej do interwencji domowych, które mogą zakończyć się izolowaniem sprawcy przemocy. Natychmiastowe usunięcie z domu domniemanego sprawcy przemocy umożliwia tzw. ustawa antyprzemocowa. 

Za 6 miesięcy wejdzie w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. Nowe przepisy umożliwią natychmiastowe usunięcie z domu sprawcy przemocy na czas 14 dni. Osoba taka otrzyma też zakaz zbliżania się przez ten okres do swoich bliskich.

– Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymują nowe, skuteczne narzędzie po to, aby móc w sposób natychmiastowy odizolować sprawcę od ofiary – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Na podstawie nowych przepisów to wezwani na interwencję policjanci i żandarmi na miejscu będą oceniać niekiedy bardzo skomplikowane sytuacje, pełne emocji i to oni wydadzą nakaz opuszczenia domu przez domniemanego sprawcę przemocny.

Tak poważne decyzje będą podejmować często młodzi ludzie, niekiedy bez odpowiedniego doświadczenia i specjalistycznego wykształcenia. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, odpowiedzialny za przygotowanie ustawy antyprzemocowej, zapowiada szkolenia dla funkcjonariuszy i żandarmów.

– Do końca czerwca podręcznik – wspólnie z przedstawicielami policji i Żandarmerii Wojskowej – będzie przygotowany i ostatnia rzecz, szkolenia on-line, które również są przygotowywane przez Ministerstwo Sprawiedliwości – wskazał Marcin Romanowski.

Policjanci otrzymają specjalny formularz, na podstawie którego będą szacować, czy istnieje ryzyko zagrożenia życia i zdrowia ofiar przemocy i czy sprawca powinien być izolowany.

– Te uregulowania prawne, które zostaną wprowadzone i wejdą w życie, będą dawały taką możliwość między innymi policjantom, aby bardzo szybko mogli działać – powiedział Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Osoba, która będzie zmuszona przez policję lub żandarmerią wojskową do opuszczenia domu, będzie mogła odwołać się od tej decyzji do sądu w ciągu trzech dni. Decyzja o izolacji domniemanego sprawcy przemocy może być podjęta  bez jego wysłuchania.

TV Trwam News

drukuj