fot. https://pol.org.pl

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie zapoznała Polonię Uzbekistanu i Kirgistanu z możliwościami repatriacji

Grupa ekspertów Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie przeprowadziła serię spotkań w Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie zapoznała członków i sympatyków organizacji polonijnych z możliwościami repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.

„Podczas spotkań z potencjalnymi repatriantami w Uzbekistanie i Kirgistanie mówiliśmy o możliwościach repatriacji, pomagaliśmy w wypełnianiu dokumentów oraz zachęcaliśmy do udziału w lekcjach języka polskiego online, które są realizowane z terenu Polski” – powiedział Sebastian Zielonka z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, koordynator przedsięwzięcia.

Eksperci udali się do Uzbekistanu i Kirgistanu w ramach projektu „Repatriacja krok po kroku III i IV edycja”. Jest on realizowany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie w partnerstwie z Fundacją dla Rodaka i finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – wyjaśnił Sebastian Zielonka w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie.

Na spotkania, które odbyły się także w dwóch innych miastach uzbeckich, Bucharze i Samarkandzie, oraz w stolicy Kirgistanu, Biszkeku, przychodziły osoby zaangażowane w działalność istniejących tam organizacji polskich. Są to m.in. potomkowie ofiar sowieckich deportacji, z których większość nigdy nie była w Polsce. Często nie znają oni języka polskiego.

Z tego właśnie powodu eksperci zachęcali do korzystania z możliwości darmowych lekcji języka polskiego, prowadzonych online przez nauczycieli z Polski.

„Lekcje są bardzo ważne z tego względu, że repatrianci po przyjeździe do Polski muszą wejść w strukturę społeczeństwa polskiego. Muszą wiedzieć, jak się porozumiewać, potrafić wypełnić dokumenty, znaleźć sobie pracę. To są ludzie, którzy po przekroczeniu granicy w ramach procedury repatriacyjnej staną się obywatelami polskimi i powinni funkcjonować jak inni obywatele naszego kraju. Bez języka to się nie uda” – podkreślił Sebastian Zielonka.

Lekcje języka polskiego mają przede wszystkim wymiar praktyczny. Nauczyciele z Polski łączą się z ich uczestnikami przez platformę internetową.

„Lekcje są oparte na programach autorskich, których założeniem jest, by tych ludzi przez trzy miesiące trwania kursu przygotować do życia w Polsce” – wskazał.

„Duży nacisk kładziemy na mówienie, na słowa, a dopiero później na gramatykę, aby ci ludzie potrafili poruszać się w systemie służby zdrowia, urzędzie, czy po prostu zrobić zakupy. Chodzi o to, żeby metodą konwersacyjną nauczyć ich języka polskiego oraz przekazać elementy historii, geografii, i kultury. Jest to bardzo ważne, bo jednak życie w Uzbekistanie czy Kirgistanie jest całkiem inne niż u nas w Europie” – powiedział koordynator pomysłu.

W wyniku spotkań przeprowadzonych w ramach wizyty w Uzbekistanie i Kirgistanie gotowość udziału w kursach języka polskiego zadeklarowało ponad 120 osób – poinformował.

Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie realizuje projekt dla repatriantów od 2018 roku. Kolejną edycję – po Uzbekistanie i Kirgistanie – zaplanowano na wrzesień. Eksperci Fundacji odwiedzą wówczas skupiska ludności pochodzenia polskiego w Kazachstanie – przekazał Sebastian Zielonka.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl