Francuzi upamiętnili asa polskiego lotnictwa kpt. E. Horbaczewskiego

W miejscowości Velennes położonej na północy Francji odsłonięto w sobotę stelę upamiętniającą asa polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii kapitana Eugeniusza Horbaczewskiego, który 18 sierpnia 1944 roku zginął w walce nad tą miejscowością.

Kapitan Eugeniusz Horbaczewski, ps. „Dziubek”, odniósł 16,5 udokumentowanych zwycięstw w walkach powietrznych z Niemcami. Był jednym z nielicznych polskich dowódców brytyjskiego dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Do ostatniej misji wyleciał chory; dokładne okoliczności strącenia jego samolotu przez nieprzyjaciela nie są znane.

Gdy samolot spadł na ziemię, wstrząs wyrzucił ciało pilota z kokpitu. Odnaleziono je dopiero w 1947 roku. Eugeniusz Horbaczewski spoczywa na cmentarzu w niedalekim od Velennes mieście Creil, gdzie po odsłonięciu steli złożono wieńce na jego grobie.

W uroczystości odsłonięcia steli wzięli udział mer Velennes Jean-Paul Ternisien, prezes departamentalnego stowarzyszenia osób ratujących lotników alianckich Dominique Lecomte oraz senator departamentu Oise Olivier Paccaud. Obecna była również delegacja ambasady RP w Paryżu.

Do Velenne przyjechał kapitan Leszek Horbaczewski, stryjeczny wnuk Eugeniusza Horbaczewskiego, który jest pilotem liniowym w USA.

Jak powiedział PAP zastępca ambasadora RP w Paryżu Tomasz Majchrowski, uroczystość była bardzo wzruszająca również dlatego, że przybyli na nią liczni mieszkańcy Velennes, a wśród nich dzieci i młodzież.

Dyplomata podkreślił wolę samorządu Velennes, który nie szczędził wysiłku, aby powstała stela i by uroczystość wypadła jak najlepiej. Według Tomasza Majchrowskiego, było to kolejnym potwierdzeniem, że „Francuzi bardzo dbają o miejsca naszej pamięci”.

„O tym się niewiele mówi, ale to bardzo ważne dla stosunków między naszymi narodami” – dodał dyplomata.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl