fot. wikipedia

Francja: zbezczeszczony kościół w Charente-Maritime

Kościół w sześciotysięcznej miejscowości Tonnay-Charente w departamencie Charente-Maritime w zachodniej Francji został zbezczeszczony – poinformował biskup La Rochelle i Saintes.

„Tabernakulum zostało połamane, a hostia oraz monstrancja zostały skradzione” – poinformował w poniedziałek ks. bp Georges Colomb, biskup La Rochelle i Saintes.

„Posągi zostały rozbite, krzyż Chrystusa został obalony i odwrócony, figura św. Józefa niosącego Dzieciątko Jezus została ścięta. Jest to obrazą dla katolików” – podkreśla ks. bp Georges Colomb.

„Kościół w Tonnay-Charente został zbezczeszczony celowo. Nie chodzi o zwykłe włamanie czy kradzież” – informują lokalni przedstawiciele Kościoła katolickiego.

„Do zdarzenia doszło w sobotę około godziny 18.00, na kilka minut przed przybyciem wiernych do kościoła” – powiedział agencji AFP burmistrz miasta Eric Authiat.

Lokalne władze we wtorek złożyły prośbę do konserwatora zabytków o renowację kościoła.

Kościół do czasu zakończenia śledztwa został zamknięty, a zaplanowane Msze św. i pogrzeby przeniesione do kościołów sąsiedniego miasta Lussant. Dochodzenie w sprawie zbezczeszczania kościoła w Charente-Maritime prowadzi policja w miejscowości Rochefort.

PAP

drukuj