fot. PAP/EPA

Francja: w Paryżu i innych miastach demonstracje przeciwko przemocy ze strony policji

Tysiące ludzi demonstrowały w sobotę przeciwko przemocy ze strony policji w kilku miastach Francji, w tym w Paryżu, gdzie policyjny radiowóz zaatakowano żelaznym prętem – poinformowała AFP.

W protestach – zorganizowanych na wezwanie około 100 organizacji związkowych i innych grup z dzielnic robotniczych – uczestniczyło około 30 tys. demonstrantów.

W Paryżu tłum skandował: „Wszędzie policja, nigdzie sprawiedliwości!”, „Bez sprawiedliwości nie ma pokoju!” i „Sprawiedliwość dla Nahela!”, nastolatka zabitego 27 czerwca w pobliżu stolicy Francji podczas kontroli drogowej. Jego śmierć wywołała falę zamieszek w kraju.

Krótko po rozpoczęciu demonstracji, na północy stolicy, osoby ubrane na czarno i w kapturach uszkodziły oddział banku i obrzuciły petardami stojący w korku radiowóz. Komenda główna paryskiej policji podała, że samochód został zaatakowany „żelaznym prętem”. Interwencja oddziału policjantów na motocyklach „pozwoliła przerwać akcję i udzielić schronienia” policjantom z pojazdu – dodała Komenda Główna Policji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmobilizowało w sobotę 30 tys. funkcjonariuszy policji i żandarmów w całym kraju, w tym 6 tys. do nadzorowania wizyty papieża Franciszka w Marsylii.

Francuski minister spraw wewnętrznych, Gerald Darmanin, wystosował w piątek list poparcia dla policji i żandarmerii oraz wysłał telegram do prefektów wzywający ich do „wykazania szczególnej czujności w związku z tymi zgromadzeniami” oraz do zgłaszania wiadomości „zawierających obraźliwe treści” oraz oburzające hasła, skierowane przeciwko instytucjom Republiki, policji i żandarmerii, które prawdopodobnie będą objęte zakresem prawa karnego.

W lipcu Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej potępił „utrzymującą się” praktykę we Francji polegającą na „profilowaniu rasowym w połączeniu z nadmiernym użyciem siły przez organy egzekwowania prawa, zwłaszcza przez policję, wobec członków grup mniejszościowych, w tym ludzi pochodzenia afrykańskiego i arabskiego”.

Paryż wypowiedział się przeciwko tym oskarżeniom, uznanym za „nadmierne” i „bezpodstawne”, zapewniając, że „we Francji są zabronione jakiekolwiek środki polegające na profilowaniu etnicznym przez policję”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl