Francja: Mer ze wsparciem rady miasta blokuje otwarcie meczetu

Prawicowy mer Nicei na Lazurowym Wybrzeżu postanowił wystąpić na drogę prawną, by zablokować otwarcie w tym mieście meczetu wybudowanego ze środków pochodzących z Arabii Saudyjskiej.

Prace budowlane ukończono w ubiegłym roku. W poniedziałek rada miasta poparła działania mera.

Mer Christian Estrosi jest zdania, że odpowiadający za sfinansowanie meczetu saudyjski minister ds. islamu Salih ibn Abd al-Aziz asz-Szejch propaguje prawo szariatu, a także zapowiedział zburzenie wszystkich kościołów chrześcijańskich na Półwyspie Arabskim.

Wskazał, że kolejne już w Nieci miejsce kultu muzułmańskiego, czyli najnowszy meczet en-Nour (Oświecenie), przewidziany dla dużej liczby wiernych i poza modłami oferujący szeroki program nauczania islamu i różnych zajęć, budzi niepokój francuskich służb wywiadowczych. Dodał, że finanse na jego budowę pochodziły z zagranicznych funduszy niepodlegających jakiejkolwiek kontroli.

Dlatego mer z Partii Republikańskiej, z poparciem rady miejskiej, ma zaskarżyć zgodę na otwarcie meczetu wydaną przez miejscowego prefekta, czyli lokalnego przedstawiciela obecnego socjalistycznego rządu. Zgodził się on na funkcjonowanie obiektu, którego budowa zaczęła się w 2012 roku, pod warunkiem, że miejsce to będzie „niezależne od jakichkolwiek wpływów zagranicznych” i będzie wyrazem „reprezentatywnej wspólnoty kultu muzułmańskiego w Nicei i departamencie”.

Przedstawiciel opozycyjnych w radzie miasta socjalistów, radny Patrick Allemand skrytykował mera, twierdząc, że daje pożywkę dla populizmu oraz stygmatyzuje miejscową wspólnotę muzułmańską.

Arabia Saudyjska od lat oskarżana jest o eksportowanie jednego z najbardziej ekspansywnych i fundamentalistycznych odłamów islamu, czyli wahhabizmu poprzez finansowanie zagranicznych meczetów i ośrodków kultury islamskiej. Wielu krytyków uważa, że oparta na wahhabiźmie ideologia wroga innym odłamom islamu, religiom czy nawet zachodniej kulturze, prowadzi do radykalizacji młodzieży i legła u podstaw działalności dżihadystycznych organizacji terrorystycznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl