fot. https://pixabay.com/

Francja chce wspólnej akcji UE na rzecz uwolnienia Europejczyków przetrzymywanych w Iranie

Francja chce wspólnej i skoordynowanej akcji Unii Europejskiej na rzecz uwolnienia Europejczyków przetrzymywanych w Iranie – poinformowała w czwartek rzecznik francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Anne-Claire Legendre. W irańskich więzieniach przebywa siedmiu Francuzów.

Anne-Claire Legendre powiedziała podczas konferencji prasowej, że minister spraw zagranicznych Francji, Catherine Colonna, poruszyła tę kwestię w poniedziałek w Brukseli, podczas spotkania szefów dyplomacji krajów unijnych.

Ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili wtedy nowy pakiet sankcji wobec Iranu, „wymierzony w te osoby, które stoją za stosowaniem represji (…) wobec pokojowych demonstrantów” – poinformowała szwedzka prezydencja w Radzie UE.

W środę sprawa Europejczyków przetrzymywanych w Iranie była ponownie omawiana w Brukseli podczas posiedzenia komisji do spraw współpracy konsularnej.

„Celem tych konsultacji jest wypracowanie w Unii wspólnej odpowiedzi na postępowanie Teheranu, która pozwoli doprowadzić do natychmiastowego uwolnienia obywateli krajów Unii Europejskiej” – powiedziała Anne-Claire Legendre.

Przypomniała, że w irańskim więzieniu znajduje się Bernard Phelan, posiadający paszporty Francji i Irlandii, pilnie potrzebujący pomocy medycznej, której władze Iranu mu odmawiają.

Jak podkreśla AFP, część z osób przetrzymywane w irańskich więzieniach nie ma dostępu do prawników, nie miała też spraw sądowych, a władze w Teheranie uważają, że posiadanie więźniów z krajów zachodnich może być przydatne jako instrument nacisku na rządy tych państw.

W Iranie po wybuchu ogólnokrajowych protestów aresztowano co najmniej kilkunastu obcokrajowców. Dwaj Francuzi i obywatel Belgii zostali oskarżeni o szpiegostwo.

Aresztowania miały związek z demonstracjami po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, który zmarła po zatrzymaniu jej przez policję moralności za „nieodpowiednie nakrycie głowy”.

Minister Colonna prowadzi od miesięcy rozmowy z irańskimi dyplomatami w sprawie uwolnienia Francuzów.

Kilkudziesięciu obywateli państw zachodnich, w większości z podwójnym obywatelstwem, jest przetrzymywanych w Iranie, co organizacje pozarządowe potępiają jako politykę brania zakładników przez reżim w celu uzyskania ustępstw od Zachodu.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl